Nejlepší hypoalergenní granule pro alergické psy: Prověřili jsme 7 krmiv

Vítěz srovnání

🥩 65 % masa💪 26 % protein🌾 bezobilné1️⃣ monoprotein

Zobrazit cenu na rufruf.cz

Celé hodnocení níž

Když psovi nesedne krmivo, drbe se, olizuje si tlapky nebo má řídkou stolici. V regálu pak na každém druhém pytli svítí „hypoalergenní“, jenže tohle označení nemá závaznou definici a často znamená jen to, že výrobce vynechal obiloviny. Reakci přitom spouští bílkovina – a kolik různých druhů masa granule obsahují, z přední strany obalu nevyčtete.

Právě proto jsme granule srovnali sami. Do testu jsme vybrali 7 krmiv a každý pytel prošel našima rukama. Pak jsme všechna krmiva obodovali podle stejných pravidel. Nejvíc rozhoduje, kolik masa v granulích je a v jaké podobě, počítá se ale i čistota složení, cena a to, jestli se krmivo hodí právě pro alergiky.

Nejlepší granule pro alergiky jsou podle nás Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou: je to jediné krmivo v testu, které bere plný počet bodů za maso i za snášenlivost zároveň. Na 65 % receptury připadá jehněčí a jiný živočišný zdroj bílkovin v ní není. Obiloviny ani lepek v granulích nenajdete, zato probiotika a kloubní výživa jsou přímo ve složení.

Nejlepší celkově

1. Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou

89,1ze 100

Pro psa, kterému nesedlo kuřecí – v testu jde o jediné krmivo s plným počtem bodů za maso i snášenlivost zároveň.

💰 167 Kč/kg🥩 65 % masa💪 26 % protein🌾 bezobilné1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🦠 probiotika🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – balení
Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – detail granulí
Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – změřená velikost granulí
Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – štítek se složením

Energie: 3695 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 17,77 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: ČR

Jehněčí tvoří 65 % receptury a funguje jako jediný zdroj živočišných bílkovin. Hned na prvním místě ve složení najdete 50 % čerstvého masa, které doplňuje 15 % sušeného. Protože jsou granule bezobilné, bezlepkové a monoproteinové – tedy pouze s jedním druhem masa –, odnášejí si za snášenlivost plných dvacet bodů. Maximum berou i za samotné maso. Nechybí jim probiotika na trávení, glukosamin s chondroitinem jako kloubní výživa, lososový olej ani prebiotika FOS a MOS. Za funkční složky ale berou osm bodů z deseti, protože probiotika jsou podle štítku inaktivovaná, tedy neživá. Plný počet bodů za maso i snášenlivost zároveň u žádného jiného krmiva v testu nenajdete. Ačkoli vás ve složení může zarazit 9 % kuřecího tuku, alergii spouští bílkovina. Rafinovaný tuk ji neobsahuje, takže receptura zůstává naprosto bezpečná i pro chlupáče s reakcí na drůbež.

Háček je hlavně praktický a týká se velikosti sousta. Naměřili jsme granule o průměru 17,77 mm, což z nich dělá zdaleka největší kousky v celém srovnání. Malému pejskovi ani psovi, který hltá bez kousání, proto do misky nepatří. Pro drobečka vybírejte spíš z nejlepších granulí pro malá plemena. Druhá výhrada míří ke složení: hrách s 15 % obsadil třetí místo v pořadí surovin a výrobce přidal i hrachovou mouku, takže část bílkovin pochází z rostlin. U alergika je to podstatnější detail než jinde, protože i samotné luštěniny mohou u citlivých psů vyvolat reakci. Cenovka 167 Kč/kg nakonec stačí jen na pět bodů z deseti za hodnotu – ty nejdostupnější varianty v žebříčku totiž seženete už za 81 Kč.

Klady

  • 65 % jehněčího jako jediný zdroj živočišných bílkovin přineslo plný počet bodů za maso
  • Monoproteinová, bezobilná a bezlepková receptura získala plných dvacet bodů za snášenlivost
  • Probiotika, kloubní výživa, lososový olej i prebiotika FOS a MOS – osm bodů z deseti za funkční složky
  • Kuřecí tuk ve složení nevadí chlupáčovi s alergií na drůbež, protože reakci spouští bílkovina

Zápory

  • Naměřené granule 17,77 mm jsou největší v žebříčku, malému pejskovi a hltavým psům proto nesednou
  • Hrách s 15 % a hrachová mouka ve složení přidávají rostlinnou bílkovinu, která u alergika není úplně neutrální
  • Cena 167 Kč/kg přinesla jen pět bodů z deseti za hodnotu, nejlevnější krmiva v testu přitom začínají na 81 Kč

Srovnávací tabulka

#KrmivoSkóreCena/kg KčMaso %Protein %Energie kcal/kgGranule mmZeměBezobilnéBezlepkovéMonoproteinBez kuřecíhoHypoalergenníProbiotikaBez umělých přísad
1Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou89,116765263 69517,77🇨🇿 ČR✓✓✓✓✓✓✓
2Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko)86,218650313 39311,78🇨🇦 Kanada✓✓✓✓✓✓✓
3Farmina N&D Quinoa Digestion Lamb70,421434253 74916,93🇮🇹 Itálie✓✓–✓✓–✓
4Eminent Adult Lamb & Rice63,2812226–12,56🇨🇿 ČR–✓✓✓✓–✓
5Happy dog Sensible Neuseeland61,41022021–15,75🇩🇪 Německo–✓–✓✓–✓
6Hills Prescription Diet d/d57,2151–15.13 71310,31🇺🇸 USA–✓✓✓✓–✓
7Royal Canin VHN Dog Hypoallergenic30,6148–21–15,37🇫🇷 Francie–✓––✓––

2. místo v žebříčku

2. Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko)

86,2ze 100

Skvělá volba pro eliminační dietu, pokud hledáte jehněčí maso v pěti formách, potřebujete drobnější granule a nehledíte na vyšší cenu.

💰 186 Kč/kg🥩 50 % masa💪 31 % protein🌾 bezobilné1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🦠 probiotika🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – balení
Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – detail granulí
Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – změřená velikost granulí
Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – štítek se složením

Energie: 3393 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 11,78 mmNejvětší balení: 11,4 kgZemě: Kanada

Jehněčí je v této receptuře jediný zdroj živočišných bílkovin, takže jde o bezpečnou volbu pro eliminační dietu. Najdete ho tu hned v pěti formách: 21 % tvoří syrové maso, 19 % dehydrované a zbytek připadá na játra, dršťky a ledvinky. Vnitřnosti tu nefungují jako levná ucpávka, ale dodávají psovi hromadu vitaminů a stopových prvků, které samotná svalovina nenabízí. Krmivo je monoproteinové – tedy postavené jen na jednom druhu masa – a k tomu bezobilné i bezlepkové, za což v hodnocení snášenlivosti bere plných dvacet bodů z dvaceti. Skóruje také 31 % bílkovin, což je vůbec nejvíc v celém žebříčku. Výrobce šikovně vyřešil zdroj omega-3 mastných kyselin, když místo rybího oleje použil řasy s EPA a DHA. U pejsků s alergií je to obrovské plus, protože se do misky nedostane další bílkovina navíc. Naměřené granule mají 11,78 mm, což z nich dělá druhé nejmenší krmivo v testu.

Háček spočívá v ceně a bohaté nadílce luštěnin. Zaplatíte 186 Kč/kg, což je druhá nejvyšší částka v žebříčku, a za hodnotu tak krmivo získává jen čtyři body z deseti. Ve složení navíc napočítáte hned sedm luštěninových složek, od hrachu po cizrnu. Zdravému psovi to nevadí, ale znamená to, že nezanedbatelná část bílkovin pochází z rostlin, což u citlivých alergiků nemusí vždy dělat dobrotu. Celkový podíl masa dosahuje 50 %. To je slušné číslo, ale protože vítěz srovnání nabízí víc masa za podstatně méně peněz, zůstává Acana v tomto kritériu těsně pod plným počtem bodů.

Klady

  • Jehněčí v pěti formách včetně jater a ledvinek – dodají psovi vitaminy, které v samotné svalovině chybí
  • Bezobilná a bezlepková monoproteinová receptura – bere plných dvacet bodů z dvaceti za snášenlivost
  • 31 % bílkovin je maximum v žebříčku a díky řasám chybí rybí olej, což chrání před alergií na rybí bílkovinu
  • Naměřené granule 11,78 mm – druhé nejmenší v testu, takže vyhovují i menším plemenům

Zápory

  • Cena 186 Kč/kg je druhá nejvyšší v žebříčku – proto krmivo získává jen čtyři body z deseti za hodnotu
  • Hned sedm luštěninových složek zvedá podíl rostlinných bílkovin, což pro citlivého alergika není zcela neutrální
  • Podíl masa 50 % je sice slušný, ale nižší než u vítěze, i když za krmivo zaplatíte víc

3. místo v žebříčku

3. Farmina N&D Quinoa Digestion Lamb

70,4ze 100

Jehněčí receptura s prebiotiky a bylinkami cílí na citlivé trávení, ale obsahuje i bílkovinu ze sledě a vyjde ze všech krmiv v testu nejdráž.

💰 214 Kč/kg🥩 34 % masa💪 25 % protein🌾 bezobilné🛡️ hypoalergenní🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Farmina N&D Quinoa Digestion Lamb – balení
Farmina N&D Quinoa Digestion Lamb – detail granulí
Farmina N&D Quinoa Digestion Lamb – změřená velikost granulí
Farmina N&D Quinoa Digestion Lamb – štítek se složením

Energie: 3749 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 16,93 mmNejvětší balení: 7 kgZemě: Itálie

Základ receptury tvoří 22 % jehněčího a 12 % dehydratovaného jehněčího proteinu. Výrobce se tu soustředí hlavně na zažívání, takže přidává sušený fenykl, mátu a artyčoky, každé po 2 %. Najdete tu i psyllium a prebiotika jako inulin, fruktooligosacharidy (FOS) a MOS, která pomáhají s rovnováhou střevní mikroflóry. Ve složení nechybí ani glukosamin s chondroitinem, tedy kloubní výživa. Krmivo neobsahuje obiloviny ani kuřecí maso a bílkovin má 25 %. Za snášenlivost si odnáší 14 bodů z 20.

Háček je hned dvojí. Tím prvním je cena – 214 Kč/kg je nejvyšší částka v celém srovnání, za hodnotu tak krmivo bere jen dva body z deseti. Druhý problém pocítí hlavně páníčci alergiků. Krmivo není monoproteinové – ve složení jsou vedle jehněčího i dehydratovaná bílkovina ze sledě a sušená vejce. Nehodí se tak pro přísnou eliminační dietu, při které pes smí dostávat jen jediný zdroj živočišných bílkovin. Masa je navíc jen 34 % a na druhém místě etikety stojí hrachový škrob. Granule jsme změřili na 16,93 mm, čímž se řadí k největším v žebříčku.

Klady

  • Fenykl, máta, artyčoky, psyllium a prebiotika – receptura opravdu cílí na citlivé trávení
  • Jehněčí bez kuřecího masa a k tomu bezobilné složení
  • Glukosamin a chondroitin, tedy látky pro výživu kloubů, přímo v základu

Zápory

  • Dehydratovaná bílkovina ze sledě vedle jehněčího – krmivo se nehodí pro přísnou eliminační dietu
  • 214 Kč/kg je nejvyšší cena v testu, krmivo proto dostává jen dva body z deseti za hodnotu
  • Jen 34 % masa a na druhém místě ve složení stojí hrachový škrob

4. místo v žebříčku

4. Eminent Adult Lamb & Rice

63,2ze 100

Nejlevnější cesta k jehněčímu monoproteinu s hydrolyzovanou bílkovinou, u které ale musíte počítat s tím, že první surovinou je rýže a masa v receptuře najdete jen málo přes pětinu.

💰 81 Kč/kg🥩 22 % masa💪 26 % protein1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Eminent Adult Lamb & Rice – balení
Eminent Adult Lamb & Rice – detail granulí
Eminent Adult Lamb & Rice – změřená velikost granulí
Eminent Adult Lamb & Rice – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 12,56 mmNejvětší balení: 15 kgZemě: ČR

S cenou 81 Kč/kg je Eminent suverénně nejlevnějším krmivem v celém žebříčku a za hodnotu si odnáší plný počet bodů. Za tuto částku dostanete českou monoproteinovou recepturu, kde je jehněčí jediným zdrojem živočišných bílkovin. Výrobce navíc přidal hydrolyzovaný jehněčí protein – bílkovinu naštípanou na malé kousky, které imunita psa hůře rozezná, což je princip, na kterém staví veterinární diety za dvojnásobnou cenu. V receptuře najdete i slušnou sadu přídavků, jako jsou prebiotika MOS a FOS pro lepší trávení, beta-glukany, kokosový olej, kloubní výživa v podobě glukosaminu a chondroitinu nebo bylinný komplex s kopřivou a anýzem. Granule s naměřenou velikostí 12,56 mm se řadí mezi třetí nejmenší v testu.

Háček se skrývá v celkovém složení. Na prvním místě totiž nestojí maso, ale rýže s 25 %. Teprve za ní následuje jehněčí moučka s 22 % a hned v závěsu kukuřice s kukuřičným proteinem. Krmivo tak stojí primárně na obilovinách a neobsahuje ani gram čerstvého masa. To se odráží v hodnocení, protože za maso bere Eminent jen 8,3 bodu z 25, tedy nejméně ze všech běžných krmiv ve výběru. S 12 body z 20 za čistotu složení a 26 % bílkovin dostanete za svou cenu odpovídající kvalitu, skrytý poklad ale nečekejte.

Klady

  • Cena 81 Kč/kg z něj dělá nejlevnější krmivo v žebříčku a přináší plný počet bodů za hodnotu
  • Obsahuje hydrolyzovaný jehněčí protein, tedy bílkovinu naštípanou na kousky, které psí imunita hůře rozezná
  • Slušná výbava přídavků včetně prebiotik MOS a FOS, beta-glukanů a bylinného komplexu
  • Granule s naměřenou velikostí 12,56 mm jsou třetí nejmenší v našem srovnání

Zápory

  • První surovinou je rýže s 25 % a hned za masem následuje kukuřice, obiloviny tak v receptuře nad masem převažují
  • Jehněčí je tu pouze ve formě moučky bez podílu čerstvého masa, z běžných krmiv má v testu nejméně bodů za složku masa
  • Jen 12 bodů z 20 za čistotu složení a bez údaje o energii

5. místo v žebříčku

5. Happy dog Sensible Neuseeland

61,4ze 100

Dostupné jehněčí granule pro většího psa s klidnějším režimem – v receptuře je ale jen pětina živočišných složek a zbytek tvoří obiloviny.

💰 102 Kč/kg🥩 20 % masa💪 21 % protein🛡️ hypoalergenní🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Happy dog Sensible Neuseeland – balení
Happy dog Sensible Neuseeland – detail granulí
Happy dog Sensible Neuseeland – změřená velikost granulí
Happy dog Sensible Neuseeland – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 15,75 mmNejvětší balení: 12,5 kgZemě: Německo

Hlavním masem je jehněčí protein s 20 %, jediným živočišným zdrojem ale není – štítek uvádí i maso mořských mušlí a hydrolyzovaný protein bez uvedeného původu. Pšenici, lepek ani kuřecí maso ve složení sice nenajdete, za snášenlivost ale krmivo bere jen deset bodů z dvaceti, protože obsahuje obiloviny a nejde o monoprotein. S cenovkou 102 Kč/kg jde o druhou nejlevnější volbu v testu, za kterou si krmivo odnáší devět bodů z deseti za celkovou hodnotu. Složení navíc oživuje bylinný komplex a mořské řasy.

Háček se skrývá ve zbytku pytle. Hned za jehněčím je rýže, po ní kukuřičná mouka, kukuřice a rýžový protein. Obiloviny nad masem jasně převažují, krmivo tak logicky není bezobilné a kvůli kukuřici bere v kritériu čistoty jen dvanáct bodů z dvaceti. Celkových 21 % bílkovin představuje nejnižší hodnotu mezi běžnými krmivy ve výběru, takže aktivnímu psovi bude chybět stavební materiál pro svaly. Změřili jsme také granule – 15,75 mm z nich dělá jedny z větších v testu, se kterými se malý pejsek bude jen těžko prát.

Klady

  • Jehněčí jako hlavní maso za 102 Kč/kg – druhá nejnižší cena v testu a devět bodů za hodnotu
  • Bezlepková receptura bez kuřecího masa a umělých aditiv – bezpečná základní kombinace pro citlivé zažívání
  • Bylinný komplex, mořské řasy a maso mořských mušlí – příjemný funkční bonus v levnějším krmivu

Zápory

  • Kukuřičná mouka a kukuřice hned za rýží – za čistotu jen dvanáct bodů z dvaceti
  • Pouhých 20 % jehněčího proteinu a 21 % celkových bílkovin – aktivnímu psovi bude chybět materiál na stavbu svalů
  • Naměřené granule 15,75 mm – malému pejskovi se do tlamy nevejdou

6. místo v žebříčku

6. Hills Prescription Diet d/d

57,2ze 100

Pro malého alergika, kterému chcete dát bezpečnou kachnu a nevadí vám, že dvě třetiny každé granule tvoří rýže.

💰 151 Kč/kg💪 15.1 % protein1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Hills Prescription Diet d/d – balení
Hills Prescription Diet d/d – detail granulí
Hills Prescription Diet d/d – změřená velikost granulí
Hills Prescription Diet d/d – štítek se složením

Energie: 3713 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 10,31 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: USA

Prescription Diet d/d spadá mezi veterinární diety, takže na krmivo pravděpodobně narazíte rovnou v ordinaci. Receptura sází na monoprotein, tedy jen na jedno maso. Jediným zdrojem živočišných bílkovin je tu kachna s 12 %. S tou se psí imunita běžně nepotkává, takže na ni nemá jak reagovat. Krmivo díky tomu bere třináct bodů z patnácti za vhodnost pro alergiky, což je nejvíc v celém žebříčku. Trefou do černého bude pro malého chlupáče – s naměřenou velikostí 10,31 mm jde totiž o nejmenší granule v testu.

Háček se ale skrývá v samotném složení, které vysvětluje bodové ztráty v hodnocení. Seznam surovin neotevírá maso, nýbrž obiloviny. Zlomková rýže zabírá plných 66 %, takže tvoří hned dvě třetiny každé granule. Až s velkým odstupem následuje kachna, kterou výrobce schoval pod obecnější název maso a živočišné produkty. Za maso proto krmivo dostalo pouhých 4,2 bodu z 25, což znamená spolu s Royal Caninem nejhorší výsledek ve srovnání. Zdaleka nejslabší v testu je i podíl hrubého proteinu s 15,1 %. K nule z deseti za funkční složky pak vedla naprostá absence probiotik či kloubní výživy. Když k tomu přidáte cenu 151 Kč/kg, což je čtvrtá nejdražší příčka v žebříčku, vychází, že za doloženou kachnu platíte hlavně hromadu rýže.

Klady

  • Kachna jako jediný zdroj živočišných bílkovin – na maso, se kterým se psi běžně nesetkávají, imunita nemá jak reagovat
  • 13 bodů z 15 za vhodnost pro alergiky – nejlepší výsledek v celém žebříčku
  • Naměřené granule 10,31 mm – jsou s přehledem nejmenší v testu, ideální pro malá plemena

Zápory

  • Zlomková rýže tvoří 66 % receptury – dvě třetiny každé granule tak zastupují obiloviny
  • Jen 15,1 % hrubého proteinu – nejnižší hodnota v testu, navíc zcela chybí funkční složky
  • 151 Kč/kg znamená čtvrtou nejvyšší cenu v testu – platíte hlavně za rýži

7. místo v žebříčku

7. Royal Canin VHN Dog Hypoallergenic

30,6ze 100

Účelová dieta, která díky hydrolyzované sóji dává smysl při zjišťování alergií, ale kvůli celkovému složení končí na chvostu našeho srovnání.

💰 148 Kč/kg💪 21 % protein🛡️ hypoalergenní🍞 bezlepkové

Royal Canin VHN Dog Hypoallergenic – balení
Royal Canin VHN Dog Hypoallergenic – detail granulí
Royal Canin VHN Dog Hypoallergenic – změřená velikost granulí
Royal Canin VHN Dog Hypoallergenic – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 15,37 mmNejvětší balení: 14 kgZemě: Francie

Tyhle granule patří mezi veterinární diety. Slouží ke specifickému účelu, a to ke zjišťování potravinových alergií formou eliminační diety. Hlavním zdrojem bílkovin je tu izolát hydrolyzovaných sójových proteinů. Jde o rostlinnou bílkovinu naštípanou na tak malé kousky, že ji imunita hůř pozná a zpravidla na ni nezareaguje. V receptuře se nachází také fruktooligosacharidy (FOS), tedy prebiotika pro lepší trávení, a nechybí ani rybí tuk nebo olej z brutnáku. Cena 148 Kč/kg patří ve srovnání k průměru a krmivo za ni dostává solidních šest bodů z deseti za hodnotu.

Háček je v tom, že v našem celkovém bodování dopadly tyto granule ze všech nejhůř. Na prvním místě ve složení stojí rýže, podíl masa výrobce vůbec neuvádí a jedinou surovinou z masa jsou hydrolyzovaná drůbeží játra. Za podíl masa proto krmivo bere jen 4,2 bodu z 25. Navíc nepatří mezi monoproteiny, což srazilo skóre za snášenlivost na pouhé čtyři body z dvaceti, tedy na nejhorší výsledek v testu. Je to také jediné srovnávané krmivo, u kterého chybí potvrzení, že se obejde bez umělých barviv, konzervantů a dochucovadel. Za čistotu složení tak dostává slabé čtyři body. Nijak neoslní ani obsah bílkovin, který s 21 % patří k těm vůbec nejnižším.

Klady

  • Izolát hydrolyzovaných sójových proteinů – bílkovina naštípaná tak, že ji imunita hůř pozná
  • Přidaná prebiotika pro lepší trávení, rybí tuk a olej z brutnáku
  • Účelová receptura, která dává smysl jako eliminační dieta při zjišťování alergií

Zápory

  • Skóre 4 z 20 za snášenlivost – nejméně v testu, receptura není monoprotein
  • Rýže jako první složka a chybějící údaj o podílu masa – skóre 4,2 bodu z 25
  • Jediné krmivo v testu bez potvrzení, že se obejde bez umělých barviv a konzervantů

Podle čeho jsme granule srovnávali?

Bodování krmiv pro alergiky jsme mírně upravili. Snášenlivost tu má váhu 20 bodů, protože o ni jde v téhle kategorii především. Maso hodnotíme maximálně 25 body a funkční složky 10 body. U receptur jsme zkoumali, jestli jsou opravdu monoproteinové – tedy postavené na jediném druhu masa – a jestli se obejdou bez obilovin a lepku. Dále nás zajímalo, kolik masa obsahují a jestli tomu odpovídá i cena. Do srovnání jsme zařadili sedm krmiv včetně dvou veterinárních diet, s cenovkou od 81 do 214 Kč/kg.

Každé krmivo u nás dostane skóre od 0 do 100 bodů. Nepracujeme s reklamními sliby ani s tím, co výrobce hlásá na webu – díváme se výhradně na to, co je na obalu: složení, analytické složky a energetickou hodnotu. Body rozdělujeme podle šesti kritérií, která neváží stejně.

  • Maso – 25 bodů. Nejtěžší kritérium. Rozhoduje celkový podíl i forma: čerstvé maso na prvním místě je něco jiného než masová moučka na třetím. Krmivo, které podíl masa vůbec neuvádí, body ztrácí.
  • Čistota složení – 20 bodů. Kolik receptury tvoří suroviny kvůli psovi a kolik ty kvůli ceně. Body ubírá kukuřice, pšenice nebo sója na předních místech, vágní formulace typu „maso a živočišné produkty“ a umělá barviva, konzervanty a dochucovadla.
  • Funkční složky – 10 bodů. Co krmivo umí nad rámec nasycení: probiotika a prebiotika, kloubní výživa, omega-3, bylinné extrakty.
  • Vhodnost pro alergiky – 15 bodů. Jestli obsah bílkovin, energetická hodnota, velikost granulí i cílené složky odpovídají tomu, co tahle skupina psů potřebuje.
  • Snášenlivost – 20 bodů. Bezobilné, bezlepkové a monoproteinové receptury a nepřítomnost kuřecího – to jsou nejčastější spouštěče potíží.
  • Cena za kilo – 10 bodů. Počítá se z největšího balení, aby se srovnávala nákupní realita, ne cena vzorku.

Vhodnost i cena se posuzují v rámci téhle kategorie, takže stejné krmivo má v jiném žebříčku jiné skóre. Kompletní metodiku s přesným bodováním najdete na samostatné stránce. Hodnocení i pořadí jsou redakční podle této metodiky.

Často kladené otázky

Co vlastně znamená „hypoalergenní“ na obalu?

Samo o sobě skoro nic. Tohle označení nedefinuje žádná norma a může ho použít kdokoliv. V praxi za ním obvykle stojí jedna ze tří věcí: výrobce vynechal obiloviny, použil jen jeden druh masa, nebo přidal takzvaně hydrolyzovaný protein, tedy bílkovinu naštípanou na kousky, které imunita hůř pozná. Největší smysl dávají poslední dvě možnosti, protože alergickou reakci nespouštějí sacharidy, ale právě bílkovina. Při výběru proto nedejte na velký nápis na pytli, raději prozkoumejte složení a spočítejte živočišné zdroje. Ideální je jen jeden.

Vadí kuřecí tuk psovi, který nesnáší drůbež?

Zpravidla ne. Jde o vůbec nejčastější nedorozumění, na které při čtení etiket narážíme. Alergickou reakci spouští bílkovina, ať už jde o maso, moučku, droby nebo hydrolyzát. Rafinovaný kuřecí či drůbeží tuk bílkovinu prakticky neobsahuje, protože se z něj během výroby odstraní. Alergie z něj proto nehrozí a nebrání ani tomu, abychom krmivo počítali jako monoproteinové, tedy postavené jen na jednom druhu masa. V našem bodování se navíc sloupec hodnotící absenci kuřecího ptá opravdu jen na maso. Pokud tak ve složení jinak čistě jehněčí receptury objevíte kuřecí tuk, nemusíte pytel vracet do regálu.

Jak dlouho trvá, než se pozná, že nové krmivo pomohlo?

Počítejte zhruba s osmi až dvanácti týdny. Zásadní ale je, že pes po celou dobu nesmí dostat absolutně nic jiného – zapomeňte na pamlsky, kousky od stolu i ochucené tablety. Porušení tohoto pravidla bývá nejčastějším důvodem, proč eliminační dieta, tedy krmení výhradně jedním novým zdrojem bílkovin, nezabere. I jeden piškot týdně stačí, aby veškerá snaha přišla vniveč. Sledujte, jakou má chlupáč stolici, v jakém stavu je jeho kůže a srst, a všímejte si, jestli se drbe nebo si olizuje tlapky. Problém má každopádně smysl řešit společně s veterinářem. Příznaky, které vypadají jako potravinová alergie, mohou mít totiž i jinou příčinu. Když pes nemá potíže s kůží a trápí ho hlavně měkká stolice nebo plyny, projděte si i nejlepší granule pro psy s citlivým zažíváním. A pokud máte staforda, plemeno se sklonem ke kožním alergiím, podívejte se i na nejlepší granule pro stafordy, kde jsme hodnotili bílkoviny i omega-3 pro kůži.

Kdy sáhnout po veterinární dietě a kdy stačí běžné monoproteinové krmivo?

Veterinární diety s hydrolyzovaným proteinem nebo netradičním zdrojem masa slouží jako diagnostický nástroj a řešení už potvrzené potravinové alergie. Zpravidla je nasazuje přímo veterinář a prodávají se přes ordinace. V našem srovnání ale procházejí naprosto stejnými kritérii jako běžně dostupné granule a často v nich ztrácejí body za mlhavě popsané složení. Pokud má váš pes jen mírné potíže a vy pouze tušíte, že za nimi vězí třeba kuřecí, dává smysl vyzkoušet běžnou monoproteinovou recepturu s jiným druhem masa. Kvalitní běžné krmivo většinou obsahuje podstatně víc konkrétně pojmenovaného masa a zkouškou nic nezkazíte. Jestliže ale po dvou až třech měsících neuvidíte zlepšení, je namístě návštěva veterinární ordinace, nikoliv nákup už třetí značky granulí. Když se pak ukáže, že potíže s jídlem nesouvisejí, můžete se bez obav vrátit k jakékoliv běžné receptuře z našeho srovnání nejlepších granulí pro psy.

Vítěz srovnání · 89,1 ze 100Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou

Zobrazit cenu
Markéta Polníčková
Markéta Polníčková
Nejsem sice veterinářka, ale chovatelství a výživě psů se věnuju už nějaký ten pátek. Za tu dobu jsem prošla víc pytlů granulí, než bych chtěla přiznat, a naučila jsem se, co je ve složení důležité a co je jen marketing. Nyní pomáhám s výběrem granulí i ostatním pejskařům.

Další články, které by vás mohly zajímat:

Border kolie na kraji pastviny vedle pytlů granulí Rufruf, Taste of the Wild a Farmina

Nejlepší granule pro border kolie: Srovnali jsme 9 krmiv na agility, frisbee...

Jezevčík na zahradě vedle pytlů granulí Rufruf, Acana a Taste of the Wild

Nejlepší granule pro jezevčíky: Srovnali jsme 12 krmiv pro trpasličí i standardní

Labrador v kuchyni vedle pytlů granulí Rufruf, Acana a Farmina

Nejlepší granule pro labradora: Srovnali jsme 12 krmiv pro psa, který sní...

Německý ovčák na terase vedle pytlů granulí Rufruf, Farmina a Eminent

Nejlepší granule pro německého ovčáka: Srovnali jsme 12 krmiv pro klouby i trávení