Nejlepší granule pro psy: Srovnali jsme 12 krmiv a zjišťovali, kolik masa v nich je

Vítěz srovnání

🥩 65 % masa💪 26 % protein🌾 bezobilné1️⃣ monoprotein

Zobrazit cenu na rufruf.cz

Celé hodnocení níž

Vybrat granule pro zdravého dospělého psa je paradoxně nejtěžší: na výběr máte skoro celý trh a každý výrobce tvrdí, že právě jeho receptura je ta nejlepší. Označení jako „superprémiové“ nebo „s čerstvým masem“ přitom nemají závaznou definici. Kolik masa v krmivu opravdu skončí, z nich nevyčtete.

Právě proto jsme granule srovnali sami. Do testu jsme vybrali 12 krmiv a každý pytel prošel našima rukama. Pak jsme všechna krmiva obodovali podle stejných pravidel. Nejvíc rozhoduje, kolik masa v granulích je a v jaké podobě, počítá se ale i čistota složení, cena a to, jestli se krmivo hodí právě pro dospělého psa.

Nejlepší granule pro psy jsou podle nás Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou: má 65 % masa, přičemž jehněčí je tu jediný zdroj živočišných bílkovin, a nechybí ani probiotika nebo kloubní výživa. Podobnou kombinaci nabízí v celém žebříčku už jen Acana, jenže ta stojí o 19 Kč za kilo víc a masa má o 15 procentních bodů méně.

Nejlepší celkově

1. Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou

89,9ze 100

Pro dospělého psa, kterému chcete dopřát pořádnou porci masa a nevadí vám si za ni trochu připlatit.

💰 167 Kč/kg🥩 65 % masa💪 26 % protein🌾 bezobilné1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🦠 probiotika🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – balení
Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – detail granulí
Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – změřená velikost granulí
Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou – štítek se složením

Energie: 3695 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 17,77 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: ČR

Jehněčí tu funguje jako jediný zdroj živočišných bílkovin a tvoří 65 % receptury. Celých 50 % představuje čerstvé maso hned na prvním místě ve složení, které doplňuje 15 % sušeného. Monoproteinová – tedy na jediném druhu masa postavená – a bezobilná receptura dává smysl u psa, který v minulosti špatně reagoval na kuřecí nebo obiloviny. Řešíte tak jen jednu proměnnou místo pěti. Probiotika, lososový olej i kloubní výživu v podobě glukosaminu s chondroitinem najdete rovnou v základu, takže je nemusíte složitě dokupovat. Všechny tři složky nemá v testu žádné jiné krmivo – Acana za 186 Kč/kg sice probiotika má, ale kloubní výživu už ne a masa nabízí méně.

Vysoké skóre 89,9 bodu proto nepřekvapí. Ze šesti kritérií získal Rufruf plný počet ve třech – za maso, vhodnost pro dospělého psa a snášenlivost. Sráží ho dvě věci. Za funkční složky má dvanáct bodů z patnácti – plný počet mu utekl kvůli probiotikům, která jsou podle štítku inaktivovaná, tedy neživá. Nejvíc bodů ale ztrácí v hodnocení ceny. Částka 167 Kč/kg mu vynesla jen pět bodů z deseti a řadí ho do horní třetiny ceníku. Hrách je s 15 % třetí v pořadí surovin a nechybí ani hrachová mouka, takže část bílkovin má rostlinný původ. Zbytek už závisí na tom, jakého máte doma psa. Obsah 26 % bílkovin běžnému chlupáčovi bohatě stačí, psovi ve sportovní zátěži už by ale mohl chybět. Granule jsme navíc změřili na 17,77 mm, což z nich dělá ty největší v celém srovnání. Malému pejskovi a psům, kteří hltají bez kousání, je proto raději nesypejte. Drobečkovi vybírejte z nejlepších granulí pro malá plemena, kde jsme velikost změřili u každého pytle. Velkému psovi naopak takové sousto sedne a mezi nejlepšími granulemi pro velké psy tahle receptura vede.

Klady

  • 65 % masa, přičemž celých 50 % tvoří čerstvé jehněčí – plný počet bodů v nejpřísnějším kritériu
  • Jehněčí jako jediný zdroj živočišných bílkovin – bezpečná volba pro pejsky, kterým nesedlo kuřecí
  • Probiotika, lososový olej a kloubní výživa přímo v základu – za funkční složky druhý nejlepší výsledek v testu
  • Monoprotein, 65 % masa i probiotika v jednom – nejlevnější cesta k této kombinaci ve srovnání

Zápory

  • 15 % hrachu a hrachová mouka zvyšují podíl rostlinných bílkovin
  • 167 Kč/kg – jen pět bodů z deseti za cenu, levnější polovina krmiv přitom začíná už na 80 Kč
  • Granule o velikosti 17,77 mm jsou největší v žebříčku – malému pejskovi a psům, kteří hltají, se nehodí

Srovnávací tabulka

#KrmivoSkóreCena/kg KčMaso %Protein %Energie kcal/kgGranule mmZeměBezobilnéBezlepkovéMonoproteinBez kuřecíhoHypoalergenníProbiotikaBez umělých přísad
1Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou89,916765263 69517,77🇨🇿 ČR✓✓✓✓✓✓✓
2Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko)86,818650313 39311,78🇨🇦 Kanada✓✓✓✓✓✓✓
3Primordial Adult Mini Trout & Duck80,71656030–10,12🇮🇹 Itálie✓✓–✓––✓
4Orijen Fit & Trim75,620478,5403 53014,63🇨🇦 Kanada✓✓–––✓✓
5Farmina N&D Quinoa Neutered74,621740303 44414,26🇮🇹 Itálie✓✓–✓––✓
6Taste of the Wild High Prairie Puppy73,5122–283 7198,70🇺🇸 USA✓✓–✓––✓
7Eminent Adult Lamb & Rice60,2812226–12,56🇨🇿 ČR–✓✓✓✓–✓
8Happy dog Sensible Neuseeland59,21022021–15,75🇩🇪 Německo–✓–✓✓–✓
9Purina Pro Plan Sensitive Digestion57,287–30–10,24🇪🇺 EU–✓––––✓
10Eukanuba Adult Small Breed56,2804530–10,64🇪🇺 EU––––––✓
11Royal Canin Adult 7+45,9115–253 65815,45🇫🇷 Francie–––––––
12Hills Prescription Diet Metabolic32,7153–25,403 11513,53🇪🇺 EU––––––✓

2. místo v žebříčku

2. Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko)

86,8ze 100

Pro pejska po eliminační dietě, u kterého potřebujete jistotu jediného masa a nevadí vám si za to připlatit.

💰 186 Kč/kg🥩 50 % masa💪 31 % protein🌾 bezobilné1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🦠 probiotika🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – balení
Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – detail granulí
Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – změřená velikost granulí
Acana Singles Grass-Fed Lamb (jehněčí & jablko) – štítek se složením

Energie: 3393 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 11,78 mmNejvětší balení: 11,4 kgZemě: Kanada

Jehněčí v této receptuře najdete hned v pěti formách: syrové, dehydrované, jako játra, dršťky a ledvinky. Vnitřnosti nejsou levná náhražka, ale naopak spolehlivý zdroj vitaminů a stopových prvků, ze kterých pes získá mnohem víc živin než ze samotné svaloviny. Nadprůměrných 31 % bílkovin pochází výhradně z jehněčího, takže jde o monoproteinovou recepturu. Navíc je bezobilná a hypoalergenní, což z ní dělá bezpečnou volbu pro chlupáče s citlivým trávením nebo pejska, kterému zrovna zkoušíte nasadit eliminační dietu.

Háček spočívá v ceně. Zaplatíte 186 Kč/kg, což je o 19 Kč víc než u vítěze, a to při nižším podílu masa. V receptuře se navíc skrývá hned sedm luštěninových složek: zelený hrách, červená čočka, cizrna, zelená čočka, žlutý hrách, čočková vláknina a hrachový škrob. Zdravému psovi neuškodí, ale znamená to, že nezanedbatelná část bílkovin pochází z rostlin, nikoli z masa. Právě kvůli tomuto poměru ceny a výkonu si krmivo odnáší jen čtyři body z deseti za hodnotu.

Klady

  • Jehněčí v pěti formách včetně jater a drštěk – zajistí víc mikroživin než samotná svalovina
  • 31 % bílkovin a jehněčí jako jediný zdroj živočišných proteinů – bezpečná volba po eliminační dietě
  • Řasy jako zdroj omega-3 mastných kyselin EPA a DHA – receptura se obejde bez rybího oleje

Zápory

  • 186 Kč/kg – jedna z nejdražších položek v žebříčku
  • Sedm luštěninových složek v receptuře – zvyšují podíl rostlinných bílkovin
  • 50 % masa za nejvyšší cenu mezi monoproteiny – odnáší si proto jen čtyři body z deseti za hodnotu

3. místo v žebříčku

3. Primordial Adult Mini Trout & Duck

80,7ze 100

Pro malá plemena, kterým nesedlo kuřecí ani jehněčí – pstruh s kachnou jsou totiž zdroje bílkovin, se kterými se váš pejsek nejspíš ještě nepotkal.

💰 165 Kč/kg🥩 60 % masa💪 30 % protein🌾 bezobilné🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Primordial Adult Mini Trout & Duck – balení
Primordial Adult Mini Trout & Duck – detail granulí
Primordial Adult Mini Trout & Duck – změřená velikost granulí
Primordial Adult Mini Trout & Duck – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 10,12 mmNejvětší balení: 6 kgZemě: Itálie

Čerstvý pstruh (35 %) a sušená kachna (25 %) dávají dohromady štědrých 60 % masa, za což si krmivo odnáší plný počet bodů. Hlavní je tu ale samotná kombinace. Pokud pes špatně reagoval na kuřecí nebo jehněčí, potřebujete bílkovinu, kterou jeho imunita ještě nezná, a pstruh s kachnou tuhle roli spolehlivě splní. Granule s naměřenou velikostí 10 mm navíc bez problémů sednou i malé tlamě. Přímo v receptuře najdete také glukosamin a chondroitin, tedy kloubní výživu, kterou u malých plemen náchylných na potíže s koleny rozhodně oceníte.

Háček je v tom, že krmivo není monoproteinové – tedy postavené jen na jednom druhu masa. Pstruh a kachna znamenají dva různé zdroje živočišných bílkovin, takže na přísnou eliminační dietu se granule nehodí. Ve složení chybí probiotika, což je u krmiva s touto cenovkou škoda. Výrobce navíc neuvádí energetickou hodnotu, takže si denní porci nespočítáte přesně podle kalorií a jste odkázáni jen na orientační tabulku na obalu. S cenou 165 Kč/kg je Primordial jen o dvě koruny levnější než vítěz testu, který ale nabízí o pět procentních bodů masa navíc, k tomu probiotika a monoproteinovou recepturu.

Klady

  • 60 % masa ze pstruha a kachny – bílkoviny, které imunita většiny psů ještě nezná
  • Granule o velikosti 10 mm, takže sousto hravě zvládne i malá tlama
  • Glukosamin a chondroitin, tedy kloubní výživa, přímo v základní receptuře

Zápory

  • Dva druhy masa – na přísnou eliminační dietu se krmivo nehodí
  • Bez probiotik, na rozdíl od většiny konkurentů na předních příčkách
  • Výrobce neuvádí energetickou hodnotu, takže porci nespočítáte podle kalorií

4. místo v žebříčku

4. Orijen Fit & Trim

75,6ze 100

Pro sportovního nebo pracovního psa. Běžnému mazlovi, který si jen dvakrát denně vyjde na procházku, 40 % bílkovin nic nepřinese.

💰 204 Kč/kg🥩 78,5 % masa💪 40 % protein🌾 bezobilné🦠 probiotika🍞 bezlepkové

Orijen Fit & Trim – balení
Orijen Fit & Trim – detail granulí
Orijen Fit & Trim – změřená velikost granulí
Orijen Fit & Trim – štítek se složením

Energie: 3530 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 14,63 mmNejvětší balení: 11,4 kgZemě: Kanada

Podíl masa 78,5 % ze třinácti zdrojů – od čerstvého kuřecího přes krůtu až po hejka, makrelu, sardinku či vejce – představuje v našem srovnání absolutní rekord. V kritériu masa si proto krmivo právem odnáší plných třicet bodů. Díky 40 % bílkovin jde o ideální granule pro psy ve vysoké zátěži. Pokud s parťákem trénujete agility, běháte canicross, pracujete s ním nebo zrovna potřebuje zesílit po nemoci, takovou nálož proteinů skutečně využije. Jak vybírat granule pro psa, který celé dny pracuje nebo sportuje, rozebíráme v nejlepších granulích pro border kolie.

Běžný gaučák ji ale nespotřebuje a proteiny jím zkrátka jen projdou. O to víc to zamrzí vzhledem k ceně 204 Kč/kg, která z Orijenu dělá druhé nejdražší krmivo ve výběru. Kvůli kuřecímu masu a drobům navíc receptura rovnou odpadá pro pejsky s prokázanou alergií na drůbež. Zvláštní je i samotný název Fit & Trim. Ten sice slibuje kontrolu hmotnosti, jenže energetická hodnota 3 530 kcal/kg opravdové dietě úplně nenahrává.

Klady

  • 78,5 % masa a 40 % bílkovin – pro psa v zátěži ta nejlepší volba z celého výběru
  • 13 zdrojů bílkovin včetně několika druhů ryb a vnitřností
  • Složení bez obilovin a umělých aditiv, navíc s probiotiky, která pomohou s trávením

Zápory

  • 204 Kč/kg – druhá nejvyšší cena v našem srovnání
  • 40 % bílkovin běžný pes nevyužije, takže si připlácíte za to, co jím jen projde
  • Obsahuje kuřecí maso i droby, pro chlupáče s alergií na drůbež proto rovnou odpadá

5. místo v žebříčku

5. Farmina N&D Quinoa Neutered

74,6ze 100

Kachní receptura pro kastrovaného psa citlivého na kuřecí bílkovinu, za kterou si ale připlatíte nejvíc z celého výběru.

💰 217 Kč/kg🥩 40 % masa💪 30 % protein🌾 bezobilné🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Farmina N&D Quinoa Neutered – balení
Farmina N&D Quinoa Neutered – detail granulí
Farmina N&D Quinoa Neutered – změřená velikost granulí
Farmina N&D Quinoa Neutered – štítek se složením

Energie: 3444 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 14,26 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: Itálie

Základ tvoří 20 % vykostěné kachny a 20 % dehydrovaného kachního proteinu. Protože receptura neobsahuje kuřecí maso, je to bezpečná volba pro pejsky s alergií na drůbež. Výrobce navíc složení chytře uzpůsobil pro kastrované psy, kteří mají nižší energetickou potřebu a snadněji přibírají. Najdete v něm L-karnitin pro lepší spalování tuků a také psyllium s celulózou – vlákninu, která chlupáče zasytí, ale nedodá mu zbytečné kalorie navíc. Místo obilovin pak posloužila quinoa a batáty.

Háček je v ceně. S částkou 217 Kč/kg jde o nejdražší krmivo v našem srovnání, za což si odnáší pouhé dva body z deseti v kritériu výhodnosti. A to přitom nabízí jen 40 % masa a u rybí složky výrobce procenta neuvádí, takže si celkový obsah živočišných bílkovin přesně neověříte. Receptuře chybí také probiotika pro snazší trávení. Granule jsme navíc změřili na 14,26 mm, takže malému pejskovi se do tlamy nevejdou.

Klady

  • Kachna a sleď jako zdroje živočišných bílkovin, zcela bez kuřecího masa
  • L-karnitin a přidaná vláknina pomáhají kastrovaným psům udržet váhu
  • Bezobilné složení, kde sacharidy tvoří hlavně quinoa a batáty

Zápory

  • 217 Kč/kg – absolutně nejdražší krmivo v našem žebříčku
  • Jen 40 % masa a u proteinu ze sledě chybí procenta
  • Chybí probiotika a granule 14,26 mm nebudou malým pejskům sedět

6. místo v žebříčku

6. Taste of the Wild High Prairie Puppy

73,5ze 100

Bizon a zvěřina pro psa, který ohrnuje nos nad běžným masem – jenže jde o štěněcí recepturu a celkový podíl masa z obalu nevyčtete.

💰 122 Kč/kg💪 28 % protein🌾 bezobilné🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Taste of the Wild High Prairie Puppy – balení
Taste of the Wild High Prairie Puppy – detail granulí
Taste of the Wild High Prairie Puppy – změřená velikost granulí
Taste of the Wild High Prairie Puppy – štítek se složením

Energie: 3719 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 8,70 mmNejvětší balení: 12,2 kgZemě: USA

Receptura stojí na bizonovi, pečené zvěřině, jehněčí moučce a hovězím. S takovými druhy masa se v běžných granulích hned tak nepotkáte, proto dávají smysl u pejska, kterému postupně přestalo vyhovovat obvyklé kuřecí. Místo obilovin najdete ve složení batáty, takže je krmivo bezobilné. Cenovka 122 Kč/kg je na takto netradiční proteiny velmi rozumná.

Hodnocení sráží hned několik věcí. Výrobce sice láká na exotické suroviny, ale konkrétní podíl prozrazuje jen u bizona, a to 10,5 %. Celkové množství masa se nikde nedozvíte, takže v tomto kritériu krmivo dostává pouhých 21 bodů ze třiceti. Druhým háčkem je snášenlivost. V jedné granuli se míchá bizon, jehněčí, zvěřina, hovězí i ryba, takže krmivo není monoproteinové ani hypoalergenní. Za snášenlivost proto bere jen sedm bodů z deseti. Pozor si dejte také na to, že jde primárně o krmivo pro štěňata, které jsme do srovnání zařadili pro jeho zajímavé složení. Váže se k tomu i vysoká energetická hodnota 3 719 kcal/kg, ze sdílených čísel suverénně nejvyšší v testu. U dospělého psa s klidnějším režimem si tak budete muset bedlivě hlídat porce, abyste ho nepřekrmili.

Klady

  • Bizon, zvěřina a hovězí – netradiční masa, na která pes nejspíš ještě nebude přecitlivělý
  • Batáty místo obilovin – bezobilná volba pro psa, kterému obiloviny nesedí
  • 122 Kč/kg – na exotické proteiny poměrně rozumná cena

Zápory

  • Celkový podíl masa výrobce neuvádí, u bizona přiznává jen 10,5 % – proto krmivo bere 21 bodů ze třiceti za maso
  • Pět druhů masa včetně ryby – receptura není monoproteinová ani hypoalergenní, za snášenlivost proto bere jen sedm bodů z deseti
  • Štěněcí krmivo s 3 719 kcal/kg – s takovým množstvím energie dospělého psa s klidným režimem snadno překrmíte

7. místo v žebříčku

7. Eminent Adult Lamb & Rice

60,2ze 100

Nejlevnější cesta k monoproteinovému krmivu s poctivou sadou funkčních složek, která ale stojí hlavně na rýži.

💰 81 Kč/kg🥩 22 % masa💪 26 % protein1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Eminent Adult Lamb & Rice – balení
Eminent Adult Lamb & Rice – detail granulí
Eminent Adult Lamb & Rice – změřená velikost granulí
Eminent Adult Lamb & Rice – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 12,56 mmNejvětší balení: 15 kgZemě: ČR

Za 81 Kč/kg je Eminent hned po Eukanubě nejlevnější v celém žebříčku a v kritériu hodnoty bere plný počet bodů. Za tyto peníze dostanete českou monoproteinovou recepturu, tedy jen jedno maso a žádnou směs. Navíc obsahuje hydrolyzovaný jehněčí protein, což je bílkovina naštípaná na menší kousky, které imunita psa hůř pozná. Nechybí ani nadstandardní sada funkčních složek – prebiotika MOS a FOS, beta-glukany, kokosový olej a bylinný komplex s kopřivou, anýzem a yuccou. Pokud máte omezený rozpočet a chlupáče s citlivým trávením, představují tyto granule rozumný kompromis.

Háček se ukrývá v samotném pořadí surovin. Na prvním místě stojí rýže s 25 %, teprve pak následuje jehněčí moučka s 22 % a hned za ní kukuřice. Výrobce tak krmivo postavil primárně na obilovinách a jehněčí použil pouze ve formě moučky, aniž by přidal čerstvé maso. V kritériu masa za to receptura dostává jen deset bodů ze třiceti. Za danou cenu získáte adekvátní kvalitu, ale žádný skrytý poklad nečekejte.

Klady

  • 81 Kč/kg – plný počet bodů za hodnotu, jen o korunu dražší než Eukanuba
  • Monoprotein a hydrolyzovaný jehněčí protein, které šetří citlivé trávení
  • MOS, FOS, beta-glukany a bylinný komplex, jaké vídáme u dražších krmiv

Zápory

  • Rýže s 25 % představuje hlavní složku, obiloviny tu převažují nad masem
  • Jehněčí se objevuje pouze jako moučka, krmivo má jen deset bodů ze třiceti za maso
  • Kukuřice figuruje hned na třetím místě ve složení

8. místo v žebříčku

8. Happy dog Sensible Neuseeland

59,2ze 100

Dostupná jehněčí volba pro klidnějšího většího psa s citlivým trávením, která ale citelně šetří na mase.

💰 102 Kč/kg🥩 20 % masa💪 21 % protein🛡️ hypoalergenní🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové

Happy dog Sensible Neuseeland – balení
Happy dog Sensible Neuseeland – detail granulí
Happy dog Sensible Neuseeland – změřená velikost granulí
Happy dog Sensible Neuseeland – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 15,75 mmNejvětší balení: 12,5 kgZemě: Německo

Hlavním masem je jehněčí. Monoprotein to ale není, protože ve složení jsou i mořské mušle a hydrolyzovaný protein, u kterého výrobce neuvádí původ. Krmivo je bezlepkové a obejde se úplně bez umělých aditiv. Za kilo zaplatíte 102 Kč a v testu stojí méně jen tři krmiva. Bylinný komplex a mořské řasy pak fungují jako příjemný funkční bonus. Pokud máte doma chlupáče s citlivým zažíváním a spíše klidnějším režimem, dává tahle varianta smysl.

Háček se skrývá ve zbytku receptury. Masa tu najdete jen 20 % a hned za ním následuje rýže, kukuřičná mouka, kukuřice a rýžový protein. Obiloviny tak ve složení nad masem jasně převažují. Celkových 21 % bílkovin je vůbec nejnižší hodnota v celém testu, aktivnímu psovi proto bude chybět stavební materiál pro svaly. Pozor dejte také na velikost – naměřili jsme granule o průměru 15,75 mm, což z nich dělá jedny z největších v žebříčku. Malému pejskovi se do tlamy jednoduše nevejdou.

Klady

  • Jehněčí jako hlavní maso a hypoalergenní složení za dostupných 102 Kč/kg
  • Bezlepková receptura úplně bez umělých aditiv
  • Bylinný komplex a mořské řasy jako funkční bonus navíc

Zápory

  • Jen 20 % masa, v receptuře naopak jasně převažuje rýže a kukuřice
  • Pouhých 21 % bílkovin je úplné minimum v testu, aktivnímu psovi nebudou stačit
  • Naměřené granule 15,75 mm patří k největším v žebříčku, malému pejskovi do tlamy nesednou

9. místo v žebříčku

9. Purina Pro Plan Sensitive Digestion

57,2ze 100

Dostupné krmivo s jehněčím na prvním místě, kterému ale sráží body sója a slabé funkční složky.

💰 87 Kč/kg💪 30 % protein🍞 bezlepkové

Purina Pro Plan Sensitive Digestion – balení
Purina Pro Plan Sensitive Digestion – detail granulí
Purina Pro Plan Sensitive Digestion – změřená velikost granulí
Purina Pro Plan Sensitive Digestion – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 10,24 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: EU

Na prvním místě ve složení najdete 20 % jehněčího včetně plic a jater, což spolu se slušnými 30 % bílkovin zní slibně. Za 87 Kč/kg to na první pohled vypadá jako dobrá koupě pro pejska s citlivějším trávením, přesně jak slibuje název na obalu.

Háček se skrývá ve zbytku receptury. Hned za jehněčím následuje sušená drůbeží bílkovina, rýže, kukuřice a hlavně sójová mouka. Právě sója patří mezi časté potravinové alergeny, takže v misce pro citlivého psa nadělá spíš neplechu. Probiotika ani kloubní výživu ve složení nenajdete a za funkční složky si krmivo odnáší jen tři body z patnácti. Slib šetrnosti k trávení tak zůstává jen zručným marketingem.

Klady

  • 20 % jehněčího včetně orgánového masa hned na prvním místě ve složení
  • 30 % bílkovin za 87 Kč/kg přineslo plný počet bodů za hodnotu
  • Receptura se obejde bez umělých barviv a konzervantů

Zápory

  • Sójová mouka ve složení, přestože obal slibuje šetrnost k trávení
  • Jen tři body z patnácti za funkční složky – bez probiotik i kloubní výživy
  • Kukuřice hned za rýží a kukuřičná krupice s kukuřičnou bílkovinou dál ve složení

10. místo v žebříčku

10. Eukanuba Adult Small Breed

56,2ze 100

Slušná porce masa za nejnižší cenu v testu a granule akorát pro malá plemena – ale s pěti obilovinami včetně těch lepkových.

💰 80 Kč/kg🥩 45 % masa💪 30 % protein

Eukanuba Adult Small Breed – balení
Eukanuba Adult Small Breed – detail granulí
Eukanuba Adult Small Breed – změřená velikost granulí
Eukanuba Adult Small Breed – štítek se složením

Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 10,64 mmNejvětší balení: 15 kgZemě: EU

Pětačtyřicet procent masa – 30 % sušeného kuřecího a krůtího plus 15 % čerstvého kuřecího – představuje za 80 Kč/kg, tedy nejnižší cenu v žebříčku, slušný nadprůměr. V kritériu masa proto krmivo bere 23 bodů ze třiceti. Granule s průměrem 10,64 mm se navíc bez potíží vejdou do malé tlamy a sušená drůbež slouží jako přirozený zdroj taurinu i glukosaminu s chondroitinem, tedy kloubní výživy, takže z krmiva něco mají také klouby.

Háček se ukrývá ve zbytku receptury. Ječmen, pšenice, kukuřice, čirok a oves jdou hned za masem, takže krmivo obsahuje rovnou pět obilných složek včetně těch lepkových. V kritériu snášenlivosti proto bere nula bodů – není bezobilné, není bezlepkové, obsahuje kuřecí maso a není to monoproteinová receptura, tedy jen jedno maso, žádná směs. Pro zdravého psa bez potíží jde o použitelné krmivo za výbornou cenu, ale pro chlupáče s citlivým trávením nebo s alergií to bude první krmivo, které rovnou vyřadíte.

Klady

  • 45 % masa při 80 Kč/kg, což je nejnižší cena v žebříčku
  • Granule 10,64 mm bez potíží sednou malé tlamě
  • Sušená drůbež funguje jako přirozený zdroj glukosaminu a chondroitinu, tedy kloubní výživy

Zápory

  • Ječmen, pšenice, kukuřice, čirok i oves se sešly v jedné receptuře
  • Nula bodů za snášenlivost, pro citlivého psa a alergika tudíž zcela nevhodné
  • Dva body z patnácti za funkční složky znamenají, že nad rámec základu krmivo nenabízí skoro nic

11. místo v žebříčku

11. Royal Canin Adult 7+

45,9ze 100

Klasika pro staršího psa, u které máte jistotu stabilní kvality a skvělé dostupnosti, ale za cenu neprůhledného složení plného obilovin.

💰 115 Kč/kg💪 25 % protein

Royal Canin Adult 7+ – balení
Royal Canin Adult 7+ – detail granulí
Royal Canin Adult 7+ – změřená velikost granulí
Royal Canin Adult 7+ – štítek se složením

Energie: 3658 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 15,45 mmNejvětší balení: 15 kgZemě: Francie

Royal Canin patří k nejrozšířenějším značkám v ordinacích i obchodech a jeho léta odladěná receptura má jednu velkou výhodu – nepřekvapí vás výkyvy mezi šaržemi. Pro páníčka, který nechce experimentovat a potřebuje granule sehnat kdekoli, to má hodnotu samo o sobě. Výrobce navíc přesně trefil nutriční potřeby starších psů, za což krmivo bere plný počet bodů v kritériu vhodnosti. Naměřené granule o velikosti 15,45 mm ale sednou spíše střednímu psovi, malý chlupáč nebo senior s horším chrupem se s nimi může prát. Za 115 Kč/kg tak získáte hlavně jistotu a snadný nákup.

Háček je totiž ve složení, které patří k nejméně průhledným v celém žebříčku. Na prvním místě najdete dehydrované drůbeží proteiny bez upřesnění druhu masa, hned za nimi následuje pšeničná moučka, kukuřičná moučka, kukuřice a rýže. Celkový podíl masa výrobce neuvádí vůbec, takže vlastně nevíte, kolik ho v porci skutečně je. Právě kvůli hromadě obilovin včetně pšenice dostává receptura nulu za snášenlivost – citlivému psovi tyhle granule do misky rozhodně nepatří. Za čistotu složení nedostává ani bod z dvaceti: na štítku jsou kromě obilovin i konzervanty a antioxidanty, aniž by výrobce uvedl, které to jsou.

Klady

  • Jistota stabilní kvality a léta odladěná receptura – nepřekvapí vás výkyvy mezi baleními
  • Dostupnost – krmivo seženete kdekoli od běžného e-shopu po veterinární ordinaci
  • Plný počet bodů za vhodnost – receptura přesně trefuje nutriční potřeby starších psů

Zápory

  • Dehydrované drůbeží proteiny na prvním místě složení bez upřesnění konkrétního druhu masa
  • Výrobce vůbec neuvádí celkový podíl masa, takže nevíte, za co přesně platíte
  • Pšeničná moučka, kukuřice i pšenice v jedné receptuře – nula bodů za snášenlivost

12. místo v žebříčku

12. Hills Prescription Diet Metabolic

32,7ze 100

Pro psa, který potřebuje nutně shodit kila bez pocitu hladu, i když daní za to je horší složení postavené na obilovinách.

💰 153 Kč/kg💪 25,40 % protein

Hills Prescription Diet Metabolic – balení
Hills Prescription Diet Metabolic – detail granulí
Hills Prescription Diet Metabolic – změřená velikost granulí
Hills Prescription Diet Metabolic – štítek se složením

Energie: 3115 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 13,53 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: EU

Hill’s Prescription Diet Metabolic je klinická dieta navržená pro bezpečnou redukci váhy. S hodnotou 3 115 kcal/kg představuje vůbec nejméně kalorické krmivo v našem srovnání. V praxi to znamená zásadní výhodu – pes dostane do misky svoji obvyklou porci a netrpí hlady, ale protože přijme podstatně méně energie, začne přirozeně hubnout.

Háček se skrývá ve složení, které celkové hodnocení sráží dolů. Výpis surovin otevírají nespecifikované obiloviny a vedlejší rostlinné produkty, zatímco maso (s pouhými 8 % kuřecího) najdete až na třetím místě. Za to si krmivo odnáší jen pět bodů ze třiceti možných. S cenou 153 Kč/kg tak kupujete nejdražší cestu k nejhoršímu masovému základu v celém žebříčku – všechna ostatní krmiva s takto nízkým obsahem živočišných bílkovin pořídíte znatelně levněji.

Klady

  • Nejnižší energetická hodnota v testu (3 115 kcal/kg) – pes dostane plnou misku, ale přesto hubne
  • Veterinární klinická dieta – receptura je přímo stavěná na bezpečnou a řízenou redukci váhy
  • Naměřené granule 13,53 mm – univerzální velikost, se kterou si snadno poradí většina psů

Zápory

  • První dvě složky tvoří nespecifikované obiloviny a vedlejší rostlinné produkty – zabírají místo kvalitním bílkovinám
  • Přiznává jen 8 % kuřecího a celkový podíl masa chybí – odnáší si za to jen pět bodů ze třiceti
  • Cena 153 Kč/kg – platíte poměrně dost peněz za nejnižší bodové hodnocení masa v testu

Podle čeho jsme granule srovnávali?

U univerzálního krmiva pro dospělé psy nás zajímaly čtyři věci: kolik masa obsahuje a v jaké formě, jestli nestojí na levných výplních, co navíc přinášejí funkční složky a zda cena odpovídá kvalitě. Vzali jsme proto dvanáct krmiv od českých po kanadská s cenou od 80 do 217 Kč za kilo a podrobně rozebrali jejich složení. Žebříček je schválně jen pro zdravé dospělé chlupáče – nejlepší granule pro štěňata i nejlepší granule pro psí seniory jsme hodnotili zvlášť, protože se u nich sledují jiné věci.

Každé krmivo u nás dostane skóre od 0 do 100 bodů. Nepracujeme s reklamními sliby ani s tím, co výrobce hlásá na webu – díváme se výhradně na to, co je na obalu: složení, analytické složky a energetickou hodnotu. Body rozdělujeme podle šesti kritérií, která neváží stejně.

  • Maso – 30 bodů. Nejtěžší kritérium. Rozhoduje celkový podíl i forma: čerstvé maso na prvním místě je něco jiného než masová moučka na třetím. Krmivo, které podíl masa vůbec neuvádí, body ztrácí.
  • Čistota složení – 20 bodů. Kolik receptury tvoří suroviny kvůli psovi a kolik ty kvůli ceně. Body ubírá kukuřice, pšenice nebo sója na předních místech, vágní formulace typu „maso a živočišné produkty“ a umělá barviva, konzervanty a dochucovadla.
  • Funkční složky – 15 bodů. Co krmivo umí nad rámec nasycení: probiotika a prebiotika, kloubní výživa, omega-3, bylinné extrakty.
  • Vhodnost pro psy – 15 bodů. Jestli obsah bílkovin, energetická hodnota, velikost granulí i cílené složky odpovídají tomu, co tahle skupina psů potřebuje.
  • Snášenlivost – 10 bodů. Bezobilné, bezlepkové a monoproteinové receptury a nepřítomnost kuřecího – to jsou nejčastější spouštěče potíží.
  • Cena za kilo – 10 bodů. Počítá se z největšího balení, aby se srovnávala nákupní realita, ne cena vzorku.

Vhodnost i cena se posuzují v rámci téhle kategorie, takže stejné krmivo má v jiném žebříčku jiné skóre. Kompletní metodiku s přesným bodováním najdete na samostatné stránce. Hodnocení i pořadí jsou redakční podle této metodiky.

Často kladené otázky

Je vyšší podíl masa vždycky lepší?

Do určité míry ano – maso je pro psa zkrátka nejlepší zdroj bílkovin a živočišných tuků. Pozor ale na dvě věci. Záleží především na formě. Deklarovaných 50 % čerstvého masa ztratí při výrobě většinu vody, takže v hotové granuli ho zbude podstatně méně. Druhý háček se skrývá v extrémně vysokém obsahu bílkovin kolem 40 %, který cílí spíše na sportovní a pracovní psy. Běžnému mazlovi, který si denně dvakrát vyjde na procházku, taková nálož nic navíc nepřinese a akorát mu zbytečně zatíží ledviny. Kolik bílkovin potřebuje svalnatý staford, jsme rozebrali v nejlepších granulích pro stafordy.

Proč se do bezobilných krmiv dávají luštěniny a je to problém?

Když výrobce vynechá obiloviny, musí granuli něčím zpevnit, a proto nejčastěji sáhne po hrachu, čočce nebo cizrně. Samy o sobě to nejsou špatné suroviny. Problém ale nastává ve chvíli, kdy ve velkém nahrazují maso a uměle tak zvyšují podíl bílkovin, protože ty rostlinné pes mnohem hůř využije. Pokud najdete luštěniny hned na druhém nebo třetím místě ve složení, zpozorněte. Nápis „bezobilné“ totiž automaticky neznamená, že je krmivo kvalitnější.

Jak poznám, že krmivo psovi opravdu sedí?

Dejte novému krmivu čtyři až šest týdnů a sledujte tři základní věci. První je stolice, která má být pevná a pravidelná. Druhým ukazatelem je kůže a srst – všímejte si, jestli pes víc nelíná, nedrbe se, neolizuje si neustále tlapky nebo neztrácí lesk. Třetím signálem je pak celková energie. Přechod na nové granule dělejte vždy postupně a zhruba sedm až deset dní je míchejte s těmi starými. Pokud má pejsek průjem nebo zvrací a stav se do dvou dnů nezlepší, vraťte se k původní značce a příště zkuste jinou recepturu. Když se ale ty samé potíže vracejí i u druhé a třetí značky, projděte si radši nejlepší hypoalergenní granule pro alergické psy, kde mnohem snáz najdete monoproteinové receptury, tedy ty s jediným zdrojem masa. Když jde hlavně o trávení, tedy o stolici, plyny nebo kručení v břiše, podívejte se i na nejlepší granule pro psy s citlivým zažíváním.

Co ve složení znamená pojem „maso a živočišné produkty“?

Jde o tu vůbec nejméně transparentní formulaci, jakou můžete na obalu najít. Výrobce díky ní nemusí specifikovat druh masa ani to, z jaké části zvířete přesně pochází. Složení se tak může měnit s každou šarží podle toho, jaké suroviny jsou na trhu zrovna nejlevnější. Krmiva s takto mlhavým popisem u nás vždy ztrácejí body v kritériu čistoty. Ne nutně proto, že musí být vyloženě špatná, ale zkrátka proto, že nemáte šanci ověřit, co váš pes reálně jí.

Vítěz srovnání · 89,9 ze 100Rufruf Fresh & Tasty Jehněčí se zeleninou

Zobrazit cenu
Markéta Polníčková
Markéta Polníčková
Nejsem sice veterinářka, ale chovatelství a výživě psů se věnuju už nějaký ten pátek. Za tu dobu jsem prošla víc pytlů granulí, než bych chtěla přiznat, a naučila jsem se, co je ve složení důležité a co je jen marketing. Nyní pomáhám s výběrem granulí i ostatním pejskařům.

Další články, které by vás mohly zajímat:

Border kolie na kraji pastviny vedle pytlů granulí Rufruf, Taste of the Wild a Farmina

Nejlepší granule pro border kolie: Srovnali jsme 9 krmiv na agility, frisbee...

Jezevčík na zahradě vedle pytlů granulí Rufruf, Acana a Taste of the Wild

Nejlepší granule pro jezevčíky: Srovnali jsme 12 krmiv pro trpasličí i standardní

Labrador v kuchyni vedle pytlů granulí Rufruf, Acana a Farmina

Nejlepší granule pro labradora: Srovnali jsme 12 krmiv pro psa, který sní...

Německý ovčák na terase vedle pytlů granulí Rufruf, Farmina a Eminent

Nejlepší granule pro německého ovčáka: Srovnali jsme 12 krmiv pro klouby i trávení