Naše TOP volby v kostce
- Nejlepší celkově: Rufruf Fresh & Tasty Krůta se zeleninou a probiotiky Light & SeniorKrmivo nabízí 65 % krůtího masa jako jediný zdroj živočišných bílkovin a bezobilnou recepturu. Za snášenlivost bere plný počet bodů a za funkční složky nejvíc v testu. Energii v misce ale příliš nesráží, takže porci musíte odměřovat stejně pečlivě jako u běžných granulí. S cenovkou 167 Kč/kg jde navíc o třetí nejdražší krmivo v testu.Zobrazit cenu
- Nejmíň kalorií a hodně masa: Acana Light & Fit RecipeHodnota 3 070 kcal/kg je druhá nejnižší v testu. Méně energie nabízí už jen Royal Canin, který ovšem bere nulu za čistotu složení i snášenlivost. Acana proti němu přidává 58,5 % masa a 35 % bílkovin. Krmivo ovšem staví na drůbežím mase, takže ho chlupáč musí bez potíží snášet.Zobrazit cenu
- Nejlevnější rozumná volba: Happy dog fit & vital Light Calorie ControlGranule nabízejí solidních 3 205 kcal/kg za 86 Kč/kg. Sytost tady obstarává dřevní vláknina, takže část misky sice tvoří balast, ale úplně nejlevnější krmivo v testu pro jistotu energetickou hodnotu neuvádí vůbec.Zobrazit cenu
- Pro citlivého psa: Farmina N&D Weight ManagementBezobilná receptura na bázi jehněčího masa neobsahuje ani stopu kuřecího. Za snášenlivost má po vítězném Rufrufu nejvíc bodů v testu, a to při parádních 3 136 kcal/kg. Cenovka 214 Kč/kg z ní nicméně dělá nejdražší krmivo z celého testu.Zobrazit cenu
Nadváha trápí psy ze všech výživových potíží nejčastěji, a tak se nabízí sáhnout po pytli s nápisem „light“. Za tím slovem se ale schová leccos, třeba receptura, ve které maso nahradila vláknina. Když výrobce v granulích pro psy s nadváhou ušetří kalorie na mase, pes spolu s kily ztrácí i svaly – a o ty při hubnutí přijít nechcete.
Právě proto jsme granule srovnali sami. Do testu jsme vybrali 10 krmiv a každý pytel prošel našima rukama. Pak jsme všechna krmiva obodovali podle stejných pravidel. Nejvíc rozhoduje, kolik masa v granulích je a v jaké podobě, počítá se ale i čistota složení, cena a to, jestli se krmivo hodí právě pro psy s nadváhou.
Nejlepší volba se ale liší podle toho, co u krmiva řešíte nejvíc – proto jich nabízíme několik.
Srovnávací tabulka
| # | Krmivo | Skóre | Cena/kg Kč | Maso % | Protein % | Energie kcal/kg | Granule mm | Země | Bezobilné | Bezlepkové | Monoprotein | Bez kuřecího | Hypoalergenní | Probiotika | Bez umělých přísad |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Rufruf Fresh & Tasty Krůta se zeleninou a probiotiky Light & Senior | 86,9 | 167 | 65 | 28 | 3 416 | 15,14 | 🇨🇿 ČR | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
| 2 | Acana Light & Fit Recipe | 84,7 | 134 | 58,5 | 35 | 3 070 | 13,25 | 🇨🇦 Kanada | ✓ | ✓ | – | – | – | ✓ | ✓ |
| 3 | Orijen Fit & Trim | 75,7 | 204 | 78,5 | 40 | 3 530 | 14,63 | 🇨🇦 Kanada | ✓ | ✓ | – | – | – | ✓ | ✓ |
| 4 | Farmina N&D Weight Management | 75,7 | 214 | 40 | 28 | 3 136 | 15,15 | 🇮🇹 Itálie | ✓ | ✓ | – | ✓ | ✓ | – | ✓ |
| 5 | Happy dog fit & vital Light Calorie Control | 61,3 | 86 | – | 25,50 | 3 205 | 15,74 | 🇩🇪 Německo | – | – | – | – | – | – | ✓ |
| 6 | Eukanuba Overweight | 57,9 | 92 | – | 20 | 3 279 | 18,26 | 🇪🇺 EU | – | – | – | – | – | – | ✓ |
| 7 | Eminent LIGHT/WEIGHT CONTROL | 57,9 | 65 | 21 | 23 | – | 10,02 | 🇨🇿 ČR | – | ✓ | – | – | – | – | ✓ |
| 8 | Purina Pro Plan Light | 53,5 | 85 | – | 27 | – | 13,12 | 🇪🇺 EU | – | – | – | – | – | – | ✓ |
| 9 | Royal Canin Light Weight Care | 49,0 | 108 | – | 27 | 3 004 | 15,71 | 🇫🇷 Francie | – | – | – | – | – | – | – |
| 10 | Hills Prescription Diet Metabolic | 32,3 | 153 | – | 25,40 | 3 115 | 13,53 | 🇪🇺 EU | – | – | – | – | – | – | ✓ |
Nejlepší celkově
1. Rufruf Fresh & Tasty Krůta se zeleninou a probiotiky Light & Senior
86,9ze 100
Nejbohatší výbava funkčních složek v testu postavená na 65 % krůtího, ale kalorie si musíte pohlídat odměřenou miskou.
💰 167 Kč/kg🥩 65 % masa💪 28 % protein🌾 bezobilné1️⃣ monoprotein🛡️ hypoalergenní🦠 probiotika🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové
Energie: 3416 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 15,14 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: ČR
Krůtí maso tvoří 65 % receptury a je v ní jediným zdrojem živočišných bílkovin. Z celého krmiva tak 50 % připadá na čerstvé a 15 % na sušené maso. Vyšší podíl už nabízí jen Orijen, takže si obě krmiva odnášejí plných třicet bodů z třiceti za maso. Monoproteinová receptura bez obilovin a zcela bez kuřecího posbírala maximálních deset bodů za snášenlivost. Pro pejska, který potřebuje shodit pár kilo a zároveň ho trápí potravinové intolerance, to je bezpečná volba. Za funkční složky navíc Rufruf získal dvanáct bodů z patnácti, nejvíc v celém testu. Ve složení totiž najdete probiotika, kloubní výživu v podobě glukosaminu a chondroitinu, lososový olej, prebiotické fruktooligosacharidy i bylinný komplex s rakytníkem. O pocit sytosti se stará 6 % hrubé vlákniny ze sušené řepné dužiny, lněného semínka a dýně. Zastoupení 28 % bílkovin znamená dělené třetí místo ve srovnání, a právě ty při hubnutí pomáhají chránit svalovou hmotu.
Háček najdete paradoxně v tom hlavním, kvůli čemu dietní krmivo pravděpodobně hledáte. Za vhodnost pro hubnutí totiž Rufruf získal pět bodů z patnácti, což je nejméně v celém žebříčku. Z krmiv, která energii uvádějí, má s 3 416 kcal/kg druhou nejvyšší kalorickou hodnotu a hrubý tuk se drží na 12 %. V praxi to znamená, že porci musíte odměřovat stejně pečlivě jako u běžných granulí. Tento Rufruf je dietní hlavně tím, že obsahuje hodně masa a málo balastu, ne že by v misce bylo výrazně méně kalorií. Pokud vám jde primárně o seškrtání energetického příjmu, celkově druhá Acana nabídne jen 3 070 kcal/kg. K nižšímu skóre se přidává i cena 167 Kč/kg, což je třetí nejvyšší částka v testu a v kritériu hodnoty stačí pouze na pět bodů z deseti. Pozor si dejte také na velikost granulí. Naměřili jsme jim 15,14 mm, a řadí se tak do horní poloviny testovaných krmiv.
Klady
- 65 % krůtího masa představuje jediný zdroj živočišných bílkovin, navíc zcela bez kuřecího – získáte tak druhý nejvyšší podíl masa v testu
- Probiotika, kloubní výživa i lososový olej ve složení – za funkční složky nejvíc bodů v testu
- Bezobilná a monoproteinová receptura – získává plných deset bodů z deseti za snášenlivost
- Dělené třetí místo v testu za 28 % bílkovin, k tomu 6 % hrubé vlákniny psa zasytí bez zbytečných kalorií navíc
Zápory
- Hodnota 3 416 kcal/kg představuje druhý nejvyšší údaj mezi krmivy, která energii uvádějí, a hrubý tuk dosahuje 12 % – porci proto musíte poctivě odměřovat
- Cena 167 Kč/kg je třetí nejvyšší v testu – za hodnotu proto dostává jen pět bodů z deseti
Nejmíň kalorií a hodně masa
2. Acana Light & Fit Recipe
84,7ze 100
Pro pejska, který potřebuje shodit, ale vy ho nechcete ošidit o maso – za předpokladu, že mu nevadí drůbež.
💰 134 Kč/kg🥩 58,5 % masa💪 35 % protein🌾 bezobilné🦠 probiotika🍞 bezlepkové
Energie: 3070 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 13,25 mmNejvětší balení: 11,4 kgZemě: Kanada
S energií 3 070 kcal/kg jde o druhou nejnižší hodnotu v žebříčku – a mezi krmivy s čistým složením vůbec nejnižší. To je u dietních granulí klíčové, protože pes dostane plnou misku, ale přijme méně kalorií. Výrobce toho navíc nedosáhl na úkor živočišných složek. Naopak, 58,5 % masa ze sedmi zdrojů, mezi kterými nechybí čerstvé kuře, krůta, sleď ani hejk, dělá z Acany třetí nejmasovější krmivo v testu. S 35 % bílkovin drží stříbrnou příčku i v tomto ohledu. To je zásadní pro to, aby pejsek při hubnutí neztrácel svaly. Sytost obstarává vláknina z čočky, nechybí probiotika pro snazší trávení a obiloviny ve složení vůbec nenajdete. Výsledkem je parádních dvanáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí.
Háček se skrývá v záplavě drůbeže. Kuřecí maso, vnitřnosti a krůta v jedné granuli znamenají, že receptura není monoproteinová – tedy postavená jen na jednom druhu masa – a chybí jí tak punc hypoalergenní diety. Za snášenlivost si proto Acana odnáší jen čtyři body z deseti. Pokud váš chlupáč reaguje na kuřecí, musíte se zkrátka poohlédnout jinde. Druhá výhrada míří na peněženku. Cena 134 Kč/kg je pátá nejvyšší v žebříčku, krmivo tak dostalo jen šest bodů z deseti za celkovou hodnotu. Hned za prvními masovými složkami navíc figuruje červená čočka se zeleným hrachem, takže musíte počítat s tím, že část deklarovaných bílkovin pochází z rostlin.
Klady
- Energie 3 070 kcal/kg je druhá nejnižší v testu – pes dostane plnou misku, ale přijme podstatně méně kalorií
- Podíl 58,5 % masa ze sedmi zdrojů a k tomu 35 % bílkovin – parádní opora pro svaly během diety
- Dvanáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí, přítomnost probiotik a receptura zcela bez obilovin
Zápory
- Záplava kuřecího masa, drobů a krůty – krmivo není monoprotein a za snášenlivost má jen čtyři body z deseti
- Cena 134 Kč/kg je pátá nejvyšší ve srovnání – celková hodnota tak stačí jen na šest bodů z deseti
- Červená čočka se zeleným hrachem figurují hned za kuřecím masem, část bílkovin proto pochází z rostlin
3. místo v žebříčku
3. Orijen Fit & Trim
75,7ze 100
Sice nabízí skvělých 78,5 % masa a 40 % bílkovin, ale kvůli nejvyšší kalorické hodnotě v testu je „Fit & Trim“ spíš jen líbivý nápis na obalu.
💰 204 Kč/kg🥩 78,5 % masa💪 40 % protein🌾 bezobilné🦠 probiotika🍞 bezlepkové
Energie: 3530 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 14,63 mmNejvětší balení: 11,4 kgZemě: Kanada
Úctyhodných 78,5 % receptury tvoří maso ze čtrnácti různých zdrojů, ať už jde o čerstvé kuřecí, sledě, krůtu, nebo makrelu. Orijen si za to odnáší plných 30 bodů, stejně jako vítězný Rufruf, a se 40 % drží v testu prvenství v obsahu bílkovin. Právě ty hrají při redukci váhy klíčovou roli, protože chrání svalovou hmotu, o kterou pes při hubnutí přichází nejdřív. Složení je zcela bez obilovin, zato v něm najdete probiotika pro lepší trávení a vlákninu z čočky, aby zvíře po jídle netrpělo hlady.
Háček se skrývá přímo v tom, co by krmivo mělo podle svého názvu umět. Energetická hodnota 3 530 kcal/kg je nejvyšší mezi krmivy, která energii na štítku uvádějí. U granulí s označením Fit & Trim to nemile překvapí, takže si za vhodnost pro dietu odnášejí pouhých 6 bodů z 15. Porce tak musíte odměřovat naprosto přesně jako u běžných granulí, jinak pes zkrátka nezhubne. Do peněženky zasáhne cena 204 Kč/kg, což z Orijenu dělá druhé nejdražší krmivo v testu, a dostává tak jen 3 body za hodnotu. Celkové skóre pak sráží i kuřecí maso, častý psí alergen, kvůli kterému receptura získala pouze 4 body za snášenlivost.
Klady
- 78,5 % masa ze 14 zdrojů – absolutně nejvyšší podíl v žebříčku a plný počet bodů
- 40 % bílkovin představuje testové maximum – výborná opora pro svaly během diety
- Složení bez obilovin, zato s probiotiky a vlákninou z čočky, která psa zasytí
Zápory
- 3 530 kcal/kg je nejvyšší energetická hodnota v žebříčku – u dietních granulí velké překvapení
- Pouhých 6 bodů z 15 za vhodnost pro hubnutí – porce musíte odměřovat na gram přesně
- Cena 204 Kč/kg a přítomnost kuřecího masa – krmivo ztrácí body za výhodnost i snášenlivost
Pro citlivého psa
4. Farmina N&D Weight Management
75,7ze 100
Pro psa, který potřebuje shodit pár kil a jen tak něco mu nesedne – jehněčí receptura bez obilovin a kuřecího masa, za kterou si ale připlatíte víc než za kterékoli jiné krmivo v testu.
💰 214 Kč/kg🥩 40 % masa💪 28 % protein🌾 bezobilné🛡️ hypoalergenní🍗 bez kuřecího masa🍞 bezlepkové
Energie: 3136 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 15,15 mmNejvětší balení: 7 kgZemě: Itálie
Základ receptury tvoří 20 % čerstvého a 20 % sušeného jehněčího. Granule neobsahují obiloviny, lepek ani kuřecí maso, takže za snášenlivost sbírají sedm bodů z deseti – hned po vítězi nejvíc v testu. Na hubnutí jde krmivo chytře. Vláknina z hrachu a psyllium psa zasytí, aniž by mu přidaly prázdné kalorie, zatímco o sacharidy se stará quinoa s 8% podílem. Výsledkem je energetická hodnota 3 136 kcal/kg, tedy čtvrtá nejnižší v testu. Rovnou ve složení najdete také glukosamin a chondroitin, tedy kloubní výživu, takže si za celkovou vhodnost pro hubnutí receptura odnáší dvanáct bodů z patnácti.
Háček je v ceně a v podílu masa. S částkou 214 Kč/kg jde o suverénně nejdražší krmivo v žebříčku, za hodnotu mu proto zbyly pouhé dva body z deseti. Masa má navíc jen 40 %, za což bere 24 bodů z 30. Pozor si dejte také u přísných eliminačních diet. Ve složení se kromě jehněčího ukrývá i sušený protein ze sledě, takže nejde o monoprotein a na plný počet za snášenlivost krmivo nedosáhne. Pokud pes špatně reaguje na ryby, mohl by to být problém. Nakonec tu chybí probiotika, takže po případné léčbě antibiotiky budete muset pořídit doplněk zvlášť.
Klady
- Jehněčí základ bez kuřecího masa a obilovin – za snášenlivost sedm bodů z deseti, po vítězi nejvíc
- Vláknina z hrachu a psyllium psa zasytí bez kalorií navíc, energetická hodnota 3 136 kcal/kg je čtvrtá nejnižší v testu
- Glukosamin a chondroitin, tedy kloubní výživa, rovnou ve složení
Zápory
- Cena 214 Kč/kg je nejvyšší z celého srovnání, krmivo má jen dva body z deseti za hodnotu
- Jen 40 % masa – za maso proto receptura bere 24 bodů z 30
- Kromě jehněčího obsahuje i sušený protein ze sledě, při alergii na ryby se proto nehodí
Nejlevnější rozumná volba
5. Happy dog fit & vital Light Calorie Control
61,3ze 100
Dostupná volba pro pejsky, kteří potřebují shodit, ale počítejte s tím, že pocit sytosti tu neobstarává maso, nýbrž dřevní vláknina.
💰 86 Kč/kg💪 25,50 % protein
Energie: 3205 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 15,74 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: Německo
Pokud váš pes potřebuje zhubnout a vy hledáte krmivo, které nezruinuje rozpočet, tahle receptura dává smysl. S cenou 86 Kč/kg jde o třetí nejlevnější granule ve srovnání, takže si po právu odnášejí devět bodů z deseti za hodnotu. K hubnutí přispívá i rozumná energetická hodnota 3 205 kcal/kg a přidaný L-karnitin, který podporuje metabolismus tuků. Za vhodnost k dietě tak krmivo sbírá velmi dobrých dvanáct bodů z patnácti. Plusem je také pestrá výbava doplňků – ve složení najdete mořské řasy, slávku i bylinky jako artyčok a pampelišku.
Háček se skrývá v tom, čím přesně krmivo psa zasytí. Hned za živočišnými proteiny, u kterých výrobce přiznává 16 % drůbeže a 4 % jehněčího, následuje nálož obilovin – kukuřice, kukuřičná mouka, rýže a ječmen. K tomu se přidává lignocelulóza, tedy dřevní vláknina. Žaludek sice spolehlivě zaplácne, takže pes nemá hlad, ale tělem projde jen jako balast. Kvůli tomuto složení krmivo ztrácí a odnáší si sedmnáct bodů ze třiceti za maso a dvanáct z dvaceti za čistotu. Za snášenlivost nebere ani bod, protože receptura obsahuje drůbeží, není bezobilná a kvůli ječmeni ani bezlepková. Pozor si dejte i na velikost granulí. S naměřenými 15,74 mm jde o druhé největší kousky v žebříčku, malému pejskovi do tlamy nesednou.
Klady
- Energetická hodnota 3 205 kcal/kg a přidaný L-karnitin – dvanáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí
- Cena 86 Kč/kg je třetí nejnižší v žebříčku – devět bodů z deseti za hodnotu
- Pestrá výbava doplňků, ve které nechybí bylinky, slávka ani mořská řasa
Zápory
- Sytost obstarává lignocelulóza – dřevní vláknina, která psem projde jen jako balast
- Nálož obilovin hned za masem – krmivo není bezobilné ani bezlepkové a za snášenlivost nebere ani bod
- Naměřené granule 15,74 mm jsou druhé největší v žebříčku – malému pejskovi se do tlamy nevejdou
6. místo v žebříčku
6. Eukanuba Overweight
57,9ze 100
Kuřecí základ s L-karnitinem za rozumnou cenu, jenže hned za masem stojí čtyři obiloviny a granule jsou největší v testu.
💰 92 Kč/kg💪 20 % protein
Energie: 3279 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 18,26 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: EU
Složení otevírá sušené kuřecí a krůtí maso (19 %). Energetická hodnota 3 279 kcal/kg se drží v nižších číslech a receptura navíc přidává L-karnitin, glukosamin jako kloubní výživu a fruktooligosacharidy (FOS), tedy prebiotika pro dobré trávení. Za vhodnost pro hubnutí tak krmivo bere slušných jedenáct bodů z patnácti. Příjemná je i cena 92 Kč/kg, za kterou získává devět bodů z deseti.
Háček ovšem přijde hned na druhém místě složení a pak se zopakuje ještě třikrát. Kukuřice, pšenice, čirok a ječmen následují těsně za sebou, což u citlivějšího zažívání nevěstí nic dobrého a promítá se to do nuly za snášenlivost a osmi bodů z dvaceti za čistotu. Převažuje navíc sušené maso, čerstvého kuřecího jsou jen 4 % a celkový podíl masa výrobce neuvádí, takže krmivo bere sedmnáct bodů ze třiceti. Nejhůř ale dopadly bílkoviny. Hodnota 20 % je vůbec ta nejnižší v celém testu, a zrovna při hubnutí, kdy se snažíte psovi chránit svaly, to je ten nejméně vhodný parametr, na kterém se dá šetřit. Při měření pak vyšlo 18,26 mm, tedy vůbec největší granule v žebříčku – malému pejskovi je do misky nesypejte.
Klady
- L-karnitin, glukosamin a prebiotika FOS ve složení – jedenáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí
- Maso na prvním místě složení – 19 % sušeného kuřecího a krůtího
- Cena 92 Kč/kg – za hodnotu si odnáší devět bodů z deseti
Zápory
- Kukuřice, pšenice, čirok i ječmen hned za masem – nula bodů z deseti za snášenlivost
- Jen 20 % bílkovin – vůbec nejnižší hodnota v celém testu, která při hubnutí nepomůže
- Převážně sušené maso a neuvedený celkový podíl – v hodnocení suroviny to stačí jen na sedmnáct bodů ze třiceti
- Naměřené granule 18,26 mm – vůbec největší v žebříčku, malému pejskovi se do tlamy nevejdou
7. místo v žebříčku
7. Eminent LIGHT/WEIGHT CONTROL
57,9ze 100
Rozpočtová volba pro nenáročné psy, u které za bezkonkurenčně nejnižší cenu dostanete štědrou dávku doplňků, ale musíte překousnout kukuřici jako hlavní surovinu.
💰 65 Kč/kg🥩 21 % masa💪 23 % protein🍞 bezlepkové
Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 10,02 mmNejvětší balení: 15 kgZemě: ČR
S cenovkou 65 Kč/kg jde o vůbec nejlevnější krmivo v celém srovnání, za což po právu bere plný počet bodů v hodnocení výhodnosti. Vzhledem k ceně překvapí nezvykle dlouhý seznam funkčních složek. Najdete tu CLA a L-karnitin pro lepší metabolismus tuků, psyllium na zasycení, prebiotika MOS a FOS pro trávení i slušnou dávku kloubní výživy v podobě glukosaminu a chondroitinu. Výsledných devět bodů z patnácti za funkční složky je solidní výsledek, který překonává i některé mnohem dražší značky. Granule jsme navíc změřili na 10,02 mm, takže jsou nejmenší v testu a bez problémů je rozkouše i malý pejsek.
Háček se ukrývá hned na prvním řádku složení. Hlavní surovinou je totiž kukuřice a teprve za ní následuje 21 % drůbeží moučky. S takovým základem krmivo logicky ztrácí, což se odráží v pouhých deseti bodech ze třiceti za maso a nízkém skóre za snášenlivost. Obsah bílkovin 23 % je pak druhá nejnižší hodnota v našem výběru. Nejkritičtější slabina ale leží jinde: výrobce vůbec neuvádí energetickou hodnotu. U dietních granulí, jejichž hlavním úkolem je hlídat kalorie, je to zásadní problém, protože přesnou porci pro hubnutí zkrátka nespočítáte.
Klady
- 65 Kč/kg je nejnižší cena v žebříčku a přináší plný počet bodů za hodnotu
- Bohatá směs funkčních doplňků včetně kloubní výživy a prebiotik (9 bodů z 15)
- S průměrem 10,02 mm jde o nejmenší granule v testu, které vyhovují i malým plemenům
Zápory
- Kukuřice figuruje na prvním místě ve složení, maso je až druhé (10 bodů ze 30 za maso)
- Chybí údaj o energetické hodnotě, takže přesnou dietní porci těžko spočítáte
- S 23 % bílkovin jde o druhou nejnižší hodnotu v celém srovnání
8. místo v žebříčku
8. Purina Pro Plan Light
53,5ze 100
Na prvním místě sice najdete jehněčí a cena 85 Kč/kg potěší, zbytek složení ale stojí na kukuřici s pšenicí a z obalu nevyčtete to hlavní – kolik má krmivo kalorií.
💰 85 Kč/kg💪 27 % protein
Energie: NeuvedenoNaměřená velikost granulí: 13,12 mmNejvětší balení: 14 kgZemě: EU
Receptura staví na 18 % jehněčího. Bonusem je příměs plic a jater – orgánové maso psovi dodá mikroživiny, které v čisté svalovině chybí. Podíl bílkovin se drží na 27 %, což je v našem srovnání spolehlivý střed, a naměřené granule o velikosti 13,12 mm se budou dobře kousat i menším plemenům. Pokud máte hlouběji do kapsy, potěší vás cena 85 Kč/kg. Jde o druhou nejnižší částku v testu, za kterou krmivo sbírá devět bodů z deseti za celkovou hodnotu.
Háček se skrývá ve zbytku složení. Hned za jehněčím následuje pšenice, sušené drůbeží bílkoviny, kukuřičná krupice, 9 % rýže, kukuřice a pšeničný lepek. Obilovin je tu zkrátka víc druhů než masa, z čehož pramení nula bodů z deseti za snášenlivost a bídných osm z dvaceti za čistotu receptury. Výrobce šetřil i na funkčních složkách, za které dáváme jen tři body z patnácti, a pocit sytosti obstarává pouze řepná dužina. U dietních granulí vás pak nemile překvapí chybějící energetická hodnota. To nejdůležitější pro zdravé hubnutí psa z etikety prostě nevyčtete, což se odráží v zisku sedmi bodů z patnácti za celkovou vhodnost.
Klady
- 18 % jehněčího včetně plic a jater hned na prvním místě ve složení
- 85 Kč/kg je druhá nejnižší cena v testu – bere devět bodů z deseti za hodnotu
- 27 % bílkovin dělá solidní střed, menší granule 13,12 mm se navíc snadno koušou
Zápory
- Záplava obilovin od pšenice po kukuřičnou krupici a lepek – nula bodů za snášenlivost
- Tři body z patnácti za funkční složky a sytost zachraňuje jen řepná dužina
- Výrobce neuvádí energetickou hodnotu, takže psovi dietu přesně nespočítáte
9. místo v žebříčku
9. Royal Canin Light Weight Care
49,0ze 100
Pro psa, který potřebuje radikálně omezit kalorie, ale jen pokud se smíříte se složením, ze kterého nevyčtete ani podíl masa.
💰 108 Kč/kg💪 27 % protein
Energie: 3004 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 15,71 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: Francie
S 3 004 kcal/kg má Royal Canin nejnižší energetickou hodnotu v celém žebříčku. To je u dietních granulí zásadní a spolu s vlákninou mu to vyneslo dvanáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí. Na pocit sytosti jde výrobce zeširoka – hned druhou surovinou je rostlinná vláknina, dál ve složení najdete práškovou celulózu a psyllium. K tomu přičtěte fruktooligosacharidy, tedy prebiotika pro správné trávení, a glukosamin s hydrolyzovanou chrupavkou jako kloubní výživu. Krmivo si za to odnáší sedm bodů z patnácti za funkční složky. Výhodou je i dostupnost a stabilní kvalita velkých značek. Při ceně 108 Kč/kg si tak granule odnášejí solidních osm bodů z deseti za celkovou hodnotu.
Háček se skrývá ve složení, které patří k těm nejméně průhledným. Na prvním místě stojí dehydratované drůbeží proteiny, aniž by výrobce upřesnil druh masa, a celkový podíl živočišných složek se nedozvíte vůbec. Hned za vlákninou navíc následuje zástup obilovin – kukuřice, pšenice, ječmen, rýže a rovnou dva glutenové koncentráty. Výsledkem je nula bodů za snášenlivost. Royal Canin navíc jako jediný v testu nedeklaruje, že se obejde bez umělých barviv, konzervantů a dochucovadel. Z toho plyne nula bodů z dvaceti za čistotu složení – mimochodem jediná nula v tomto kritériu napříč srovnáním. Samotná nízká energie z granulí hit neudělá, když se nedá ověřit, čím psa vlastně krmíte.
Klady
- 3 004 kcal/kg, nejnižší energie v testu – dvanáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí
- Rostlinná vláknina, prášková celulóza a psyllium – pes bude sytý bez kalorií navíc
- Glukosamin a hydrolyzovaná chrupavka, tedy kloubní výživa
- Cena 108 Kč/kg a snadná dostupnost – osm bodů z deseti za celkovou hodnotu
Zápory
- Nula bodů z dvaceti za čistotu složení – jako jediný v žebříčku neuvádí absenci umělých konzervantů a barviv
- Dehydratované drůbeží proteiny bez upřesnění druhu a chybějící údaj o celkovém podílu masa
- Kukuřice, pšenice, ječmen a dva glutenové koncentráty – z toho plyne nula bodů za snášenlivost
10. místo v žebříčku
10. Hills Prescription Diet Metabolic
32,3ze 100
Veterinární dieta s nízkou energií pro psy, kteří potřebují zhubnout, jejíž složení ovšem bohužel otevírají obecně popsané obiloviny a vedlejší produkty rostlinného původu.
💰 153 Kč/kg💪 25,40 % protein
Energie: 3115 kcal/kgNaměřená velikost granulí: 13,53 mmNejvětší balení: 12 kgZemě: EU
Metabolic je dieta pro hubnutí, kterou psovi zpravidla nasadí veterinář a běžně ji koupíte v ordinacích. Její největší výhodou je energie 3 115 kcal/kg, což představuje třetí nejnižší hodnotu v celém srovnání. Krmivo si díky tomu odnáší jedenáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí a poráží tak čtyři konkurenty v žebříčku. V kombinaci s obsaženou vlákninou pes dostane plnou misku, ale přijme méně kalorií. Granule o velikosti 13,53 mm navíc tvoří zlatý střed, se kterým si bez potíží poradí většina chlupáčů.
Háček se ukrývá v samotném složení, které celkové hodnocení výrazně sráží. Seznam surovin otevírají obecné obiloviny a vedlejší produkty rostlinného původu, zatímco maso a živočišné produkty s pouhými 8 % kuřecího stojí až na třetím místě. Mlhavější výpis ingrediencí v našem srovnání zkrátka nenajdete. Krmivo si proto odnáší vůbec nejnižší skóre za maso, přesněji pět bodů ze třiceti, a k tomu nulu za funkční složky i snášenlivost. Když navíc započítáte cenu 153 Kč/kg, tedy čtvrtou nejvyšší v testu, vychází vám krmivo s nejméně doložitelným složením z celé desítky.
Klady
- Energie 3 115 kcal/kg je třetí nejnižší v testu a krmivu vynáší jedenáct bodů z patnácti za vhodnost pro hubnutí
- Receptura s vlákninou zajistí, že chlupáč dostane plnou misku, ale přijme méně kalorií
- Granule o velikosti 13,53 mm tvoří zlatý střed, který bez potíží rozkouše většina psů
Zápory
- Složení vévodí obecné obiloviny a vedlejší produkty rostlinného původu, za maso má tak receptura jen pět bodů ze třiceti
- Krmivo nezískalo žádné body za funkční složky ani za snášenlivost
- 153 Kč/kg je čtvrtá nejvyšší cena v testu, a to za nejméně doložitelné složení v celém žebříčku
Podle čeho jsme granule srovnávali?
U dietních krmiv jsme se zaměřili na pět věcí: kolik masa obsahují a v jaké formě, jestli receptura nestojí na obilných výplních, čím řeší sytost psa, kolik nabízejí energie a zda cena odpovídá kvalitě. Do srovnání jsme vybrali deset krmiv od českých po kanadská s cenovkou od 65 do 214 Kč/kg. Zvlášť pečlivě jsme sledovali energetickou hodnotu, protože u dietních granulí představuje stěžejní parametr. Zjistili jsme ale, že dva výrobci z deseti ji na obalu vůbec neuvádějí. U každého pytle jsme navíc granule sami změřili.
Každé krmivo u nás dostane skóre od 0 do 100 bodů. Nepracujeme s reklamními sliby ani s tím, co výrobce hlásá na webu – díváme se výhradně na to, co je na obalu: složení, analytické složky a energetickou hodnotu. Body rozdělujeme podle šesti kritérií, která neváží stejně.
- Maso – 30 bodů. Nejtěžší kritérium. Rozhoduje celkový podíl i forma: čerstvé maso na prvním místě je něco jiného než masová moučka na třetím. Krmivo, které podíl masa vůbec neuvádí, body ztrácí.
- Čistota složení – 20 bodů. Kolik receptury tvoří suroviny kvůli psovi a kolik ty kvůli ceně. Body ubírá kukuřice, pšenice nebo sója na předních místech, vágní formulace typu „maso a živočišné produkty“ a umělá barviva, konzervanty a dochucovadla.
- Funkční složky – 15 bodů. Co krmivo umí nad rámec nasycení: probiotika a prebiotika, kloubní výživa, omega-3, bylinné extrakty.
- Vhodnost pro psy s nadváhou – 15 bodů. Jestli obsah bílkovin, energetická hodnota, velikost granulí i cílené složky odpovídají tomu, co tahle skupina psů potřebuje.
- Snášenlivost – 10 bodů. Bezobilné, bezlepkové a monoproteinové receptury a nepřítomnost kuřecího – to jsou nejčastější spouštěče potíží.
- Cena za kilo – 10 bodů. Počítá se z největšího balení, aby se srovnávala nákupní realita, ne cena vzorku.
Vhodnost i cena se posuzují v rámci téhle kategorie, takže stejné krmivo má v jiném žebříčku jiné skóre. Kompletní metodiku s přesným bodováním najdete na samostatné stránce. Hodnocení i pořadí jsou redakční podle této metodiky.
Často kladené otázky
Co vlastně znamená „light“ na obalu?
Většinou méně, než byste čekali. Označení „light“ totiž nemá pevnou definici a každý výrobce si ho vykládá po svém. Nejčastěji znamená méně tuku a přidanou vlákninu, která psa zasytí bez kalorií navíc. Rozdíly mezi recepturami jsou přitom propastné. V našem testu se energie pohybuje od 3 004 do 3 530 kcal/kg a u dvou krmiv se ji nedozvíte vůbec. Raději se proto nedívejte na velká písmena na přední straně pytle, ale hledejte konkrétní číslo v analytických složkách, tedy v tabulce živin. Pokud ho tam výrobce nenapsal, berte to samo o sobě jako jasnou odpověď.
Nestačí prostě krmit běžnými granulemi, jen zmenšit porci?
Do určité míry ano. Když má pes jen lehkou nadváhu, obvykle vám přesně tohle veterinář doporučí jako první krok. Problém ale nastane, jakmile musíte porci omezit výrazněji. S menším množstvím granulí totiž klesne i přísun bílkovin, vitaminů a minerálů, jenže ty chlupáč dál potřebuje ve stejném množství. Přesně v tom tkví smysl dietních receptur. Zajišťují méně energie ve stejném objemu, takže miska zůstane plná a pes nemá pocit, že ho šidíte. Mimochodem, nejčastější příčinou přibírání bývá kastrace – na ni jsme zpracovali samostatný výběr nejlepších granulí pro kastrované psy. S hubnutím každopádně nezačínejte na vlastní pěst u psa, který přibral skokově bez zjevné příčiny nebo trpí jinými potížemi. V takovém případě zamiřte rovnou do ordinace.
Proč mají dietní krmiva často méně bílkovin?
Energii totiž výrobce nejsnáze sníží tím, že ubere maso a nahradí ho obilovinou nebo vlákninou. Zlevní to výrobu a na etiketě to vypadá dobře. Jenže během hubnutí představuje kvalitní bílkovina přesně tu živinu, která má v potravě zůstat, protože ze vzduchu pes svalovou hmotu neudrží. V našem žebříčku je rozdíl krásně vidět: obsah hrubého proteinu se pohybuje od 20 do 40 %. Krmiva na spodní hranici obvykle představují ta, ve kterých maso vystřídala kukuřice s pšenicí. Vždycky proto sledujte obojí naráz – kalorie i podíl bílkovin. Pokud chcete srovnání, jak vypadá poměr masa a bílkovin u běžné dospělé receptury, podívejte se na nejlepší granule pro psy.
Co je lignocelulóza a proč je v dietních granulích?
Jde o dřevní vlákninu, tedy nestravitelnou složku, která granuli dodá objem, psa zasytí a trávicím traktem projde prakticky beze změny. Jako nástroj ke snížení energie funguje spolehlivě a psovi nijak neškodí. Přesto stojí za to vědět, za co přesně platíte. Lignocelulóza nenabízí žádnou výživovou hodnotu, takže jakmile ve složení figuruje vysoko, velkou část misky zkrátka tvoří balast. Výživnější variantu představuje řepná dužina, psyllium nebo kořen čekanky, které kromě objemu umí podpořit i střevní mikroflóru.
Nejlepší celkově · 86,9 ze 100Rufruf Fresh & Tasty Krůta se zeleninou a probiotiky Light & Senior
Zobrazit cenu













































